Zgaga – jak się jej pozbyć?

0
986

Jeśli po pospiesznie zjedzonym posiłku lub stresującym dniu w pracy uskarżasz się na zgagę, to powinieneś wiedzieć, że nie należysz do wyjątków – na dolegliwość tę cierpi nawet 20% dorosłych. Powszechność tego zjawiska nie oznacza jednak, że zgagę można bagatelizować – może być bowiem świadectwem poważniejszych problemów.

Czym są zgaga i refluks?

Zgaga może być jednym z sygnałów wskazujących na refluks i z tego względu nie powinna być ignorowana. Jest ona niczym innym niż wracającą częścią treści pokarmowej do górnego odcinka dróg pokarmowych – niekiedy aż do przełyku, a nawet do jamy ustnej. Jej pojawieniu się towarzyszy pieczenie i ból, ponieważ spożyty pokarm zdążył zmieszać się z mocnymi kwasami żołądkowymi, które podrażniają pozostałe części układu pokarmowego. Towarzyszy jej kwaśny posmak w ustach, jak również promieniujące bóle, mające swoje źródło w klatce piersiowej i podbrzuszu. U osób, u których zgaga występuje sporadycznie – przy jakichś szczególnych okolicznościach – może być zjawiskiem całkowicie naturalnym i być może nie należy zbytnio się nią przejmować – wystarczy unikać sytuacji i okoliczności, które ją wyzwalają oraz okresowo wspomagać się środkami farmakologicznymi. Jeśli jednak występuje ona z pewną regularnością, może wskazywać na pojawiającą się chorobę refluksową i powinna zwrócić naszą uwagę.

Przyczyny zgagi

U większości osób zgaga może pojawiać się przy szczególnych okolicznościach – jak przejedzenie się, ciężka kolacja przed pójściem spać, nadużycie alkoholu, stres czy intensywna aktywność fizyczna niedługo po zakończeniu posiłku. Normalną reakcją towarzyszącą jej wystąpieniu będzie odbijanie się, bóle brzucha oraz wzdęcia. W przypadku regularnego występowania zgagi jej źródło może być inne – na przykład refluks żołądka, który często wiąże się z nieprawidłową pracą albo też budową dolnego zwieracza przełyku. To z kolei może być wywołane nadwagą, przepukliną czy nadkwasotą żołądka. Na szczęście również refluks żołądka można skutecznie leczyć farmakologicznie, np. środkiem Essox One, który przynosi ulgę i często pozwala na uniknięcie poważniejszych konsekwencji.

Jak się pozbyć się tego uciążliwego problemu?

Ile osób, tyle sposobów na zgagę – niestety wiele z nich wcale nie okazuje się skutecznych, a niektóre z nich okazują się wręcz szkodliwe. Popularne domowe sposoby na zgagę mogą pozornie pomagać, jednak często w rzeczywistości tylko maskują problem, który nierzadko powraca później w jeszcze większym stopniu. Wiele ze stosowanych ziół i przypraw, czy na przykład soda oczyszczona, mogą zwiększać produkcję kwasu solnego, co tylko nasili problem.

Sporo można osiągnąć zmianą trybu życia, między innymi

  • ograniczając jedzenie przed spaniem (2-3 godziny wcześniej),
  • unikając wysiłku fizycznego po posiłku i używek typu papierosy czy kawa
  • jedzenie zamiast dużych posiłków kilka mniejszych,
  • bardzo ważne jest również ograniczenie spożycia alkoholu – jest on swoistym wyzwalaczem zgagi. Podobne działanie mogą mieć również tłuszcze zwierzęce, kwaśne soki i napoje gazowane.

Ulgę mogą przynieść również sprawdzone leki, które przynoszą natychmiastową ulgę i nie tylko uśmierzają ból, ale także pomagają w odbudowie podrażnionej błony śluzowej oraz przyspieszają jej gojenie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here