Zawód - kierowca

Zawodowy kierowca samochodu ciężarowego to nie prosty i przyjemny zawód. Choć wiele osób uważa, że taki kierowca zarabia dużo, zdają się nie dostrzegać, z jakimi wyrzeczeniami i problemami musi on zmagać się na co dzień.

Po pierwsze – w domu bywa gościem. Wielodniowe, a nawet wielotygodniowe trasy wykluczają go z życia rodzinnego. Niby może jeździć w krótsze trasy, bywać na weekend w domu, ale wtedy zarobki są odpowiednio mniejsze.

Po drugie – śpi w kabinie samochodu stojącego na parkingu. Może i posłanie jest wygodne, ale odpowiedzialność za załadowany towar i częste kradzieże, które zdarzają się właśnie nocą, sprawiają, że nie jest to głęboki i spokojny sen.

Po trzecie – kierowca w trasie nie je tak w domu. Od czasu do czasu zatrzyma się w jakiejś przydrożnej knajpce lub zajeździe. Po czwarte – zawsze goni go czas.

Transporty towarów zwykle są terminowe, a po drodze korki, awarie, wypadki. Bywa, że załadunek lub rozładunek się opóźnił, także musi się spieszyć. Jeśli jednak ktoś jest pasjonatem wielkich ciężarowych aut, nie widzi się za biurkiem i lubi zwiedzać świat (zawodowi kierowcy czasem mają chwilę, by w okolicznym miasteczku pozwiedzać zabytki czy warte obejrzenia miejsca) to jest to wymarzony zawód. Bardzo często słychać głosy, że polscy kierowcy zarabiają dużo mniej niż na zachodzie. Także w rozmowach między sobą, ujawniają różnice płac w różnych firmach.

Bardzo często zdarza się, że kierowcy porzucają pracę w polskich firmach na rzecz pracodawców zagranicznych. Czy mają tam lepiej? Trudno powiedzieć. Być może wysokość ich zarobków jest wynikiem większej ilości przejechanych kilometrów. Zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek jest duże. Firm świadczących usługi transportowe jest w kraju bardzo dużo – transport towarów w kraju i za granicę generuje aż 6% PKB. Czy warto zostać kierowcą? Warto. Jeśli ktoś nie lubi rutyny (a każdy kierowca powie, że w tym zawodzie dzień do dnia nie jest podobny), powinien znaleźć dobrego pracodawcę i zasiąść za kierownicą ciężarówki.

Zobacz też: https://www.nuzle.pl/stanowisko/kierowca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here