Wyszukiwarka internetowa

Obecnie mało kto potrafi obejść się bez codziennego korzystania z wyszukiwarek internetowych. Korzystając z nich nie zastanawiamy się nad zasadą ich działania czy też nad rodzajem danej wyszukiwarki. W poniższym tekście przybliżymy nieco temat wyszukiwarek internetowych „od środka”.

Wyszukiwarka internetowa to rodzaj oprogramowania zawierającego kilka modułów. Każdy z nich odpowiedzialny jest za inne zadanie, np. za pobieranie dokumentów z sieci, ich analizę i ocenę. Specjalne roboty, tzw. pajączki lub crawlery, znajdują i przeszukują strony internetowe. Moduły zawarte w wyszukiwarce poza analizą słów kluczowych, jakie są w opisie strony podążają także za tzw. link popularity – link popularności oznaczający liczbę i jakość linków wychodzących z witryny i prowadzących na nią. Ma on decydujący wpływ na pozycjonowanie organiczne. Współczynnik link popularity ustalany jest przez analizę liczby połączeń prowadzących do konkretnej strony oraz wartości tych połączeń. Artykuł powstał we współpracy z portalem http://bractwozelazny.pl/

Wyszukiwarki internetowe podlegają ponadto pewnemu podziałowi.  Jednym z nich jest podział ze względu na sposób przeszukiwania zawartości Internetu. Wyróżniamy tu:

  1. Wyszukiwarki analizujące zawartość stron – wyszukiwarka na pytanie użytkownika wyświetla linki do stron, wybranych przez nią jako najwłaściwsze.
  2. Wyszukiwarki oparte na analizie topologii sieci – wyszukiwarka uzna stronę za właściwą, jeśli na innych stronach dotyczących zapytania znajdują się linki do niej.
  3. Wyszukiwarki oparte na zasadzie aukcji miejsc – strony płacą wyszukiwarce za kliknięcie. Najwyżej wśród wyników wyszukiwania znajdzie się strona, która zapłaciła najwięcej. W tym przypadku właściciele stron płacą za wejścia, nie za wyświetlenia.

Działania marketingowe

Przez pierwsze lata istnienia wyszukiwarek rezultat ich pracy był powszechnie znany jako „czysty”, czyli niewsparty żadnymi działaniami marketingowymi. Wyniki zwrócone przez wyszukiwarkę uzyskiwane były na podstawie działania algorytmu indeksującego. Obecnie sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Stopień znajomości algorytmów oraz technik pozycjonowania sprawia, że można bezpośrednio wpływać na organiczne wyniki przeszukiwania. W 1998 r. firma Overture wprowadziła ogłoszenia oparte na wyrazach kluczowych. Płatne ogłoszenia były automatycznie generowane i dopasowywane do wyrazów kluczowych wpisanych w pole wyszukiwarki i pokazywały się na początku listy wyników. Dwa lata później, w 2000 r., Inktomi (kalifornijska firma programistyczna) wprowadziła tzw. paid inclusion. Rezultaty wyszukiwań są określane jako „główne” rezultaty wyszukiwań. Sposób ich prezentacji na pierwszy rzut oka jest nie do odróżnienia od czystych, naturalnych wyników wyszukiwań, dlatego użytkownicy sieci mogą łatwo je z nimi pomylić. Rozwiązania zastosowane przez Inktomi i Overture zdominowały rynek – zostały wprowadzone i używane przez większość wyszukiwarek. Ówczesna, nowa wyszukiwarka Google także szybko podążyła w kierunku wyznaczonym przez Inktomi i Overture.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here