Na rynku rośnie liczba freelancerów. Kim tak na prawdę są? Słowo to, które wywodzi się z języka angielskiego, można przetłumaczyć jako „wolny strzelec”. Oznacza to, iż najczęściej osoba taka nie posiada stałego zatrudnienia. Czyli nie wykonuje pracy dla jednego, określonego podmiotu w oparciu o umowę o pracę. Świadczy natomiast swoje usługi w najróżniejszych branżach. Bardzo dużą liczbę freelancerów można spotkać w sektorze związanym z marketingiem internetowym, także projektowanie stron, usługami graficznymi, itp. W jaki sposób zatem działają freelancerzy? Na temat freelancingu, poszczególnych branży więcej informacji dostępnych jest na stronie https://www.aventusgroup.eu/.
Umowa o dzieło a działalność gospodarcza – różnice
Z uwagi, iż freelancer najczęściej wykonuje określoną pracę, nazywaną także dziełem, niejednokrotnie zawiera umowę ze zlecającym, którą nazywa się „Umową o dzieło”. Na tej podstawie zleceniodawca może legalnie rozliczyć się ze zleceniobiorcą. Jednocześnie nie ma potrzeby, aby zatrudniał wykonawcę w oparciu o umowę zlecenie, czy tym bardziej umowę o pracę. Przede wszystkim chodzi o minimalizację kosztów, które wynikają z charakteru poszczególnych umów. Dla zleceniodawcy to rozwiązanie bardzo opłacalne. Jednak, czy również dla freelancera? Poza samym, pisemnym zapewnieniem na temat otrzymania zapłaty za dzieło, tak na prawdę benefity się kończą. W oparciu o umowę o dzieło freelancer nie posiada odprowadzanych składek chociażby na poczet ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, iż nie może korzystać z państwowej służby zdrowia bez ponoszenia opłat. Istnieje możliwość, aby osoba, która nie posiada odprowadzanych składem samodzielnie się ubezpieczyła. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w wojewódzkim oddziale NFZ. Za ostatni kwartał miesięczna opłata wynosiła nieco ponad 500 złotych. Czy faktycznie jest to rozwiązanie najbardziej optymalne?
Działalność gospodarcza – jak to wygląda
O tym, jak wygląda prowadzenie działalności, także jej założenie, więcej można przeczytać na stronie https://www.aventusgroup.eu/. Skupmy się tylko na aspekcie korzyści, jakie z założenia jednoosobowej działalności ma freelancer. Przede wszystkim, jeśli dotychczas dana osoba nie prowadziła działalności, przez dwa lata płaci tzw. mały ZUS, czyli 400 złotych miesięcznie. Jednocześnie zyskuje pełne ubezpieczenie zdrowotne, czyli może korzystać z państwowej służby zdrowia. W obliczu często spotykanych umów o dzieło, to duży benefit. Dodatkowo, osobie takiej zostają naliczone składki emerytalne, co pozwala na budowanie kapitału związanego z emeryturą w przyszłości. Z pewnością osoby, które zajmują się freelancingiem na pełen etat, powinny rozważyć taką opcję.