pracoholizm

Praca jest jednym z nieodłącznym elementów życia społecznego. Dla wielu osób jest ona ważna, a dla niektórych nawet najważniejsza. Ludzie stawiają bardzo często pracę na pierwszym miejscu pośród innych priorytetów życiowych. Czasami jednak staje się to wręcz niebezpieczne. Sumienność w wykonywaniu obowiązków jest dobra, jednak przesadna może zmienić się w uzależnienie, czyli pracoholizm. Dzisiaj postaramy się przybliżyć nieco temat pracoholizmu, tego jak go rozpoznać i czy jest to zjawisko niebezpieczne. Jesteście ciekawi? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://wlaczsienaprzyszlosc.pl/pracoholizm-czy-jest-niebezpieczny-i-jak-go-rozpoznac/ 

Jak rozpoznać pracoholizm? 

Na samym początku powinniśmy potrafić rozróżnić sumienność, czyli okresowe wykonywanie wysiłku pracy od uzależnienia od niej. Pracoholizm to uzależnienie podobne do alkoholizmu czy innego uzależnienia. Podobnie jak inne, dewastuje życie rodzinne i towarzyskie, a także zaburza prawidłowe funkcjonowanie. Osoby uzależnione od pracy bardzo często stawiają wszystkie aspekty życia niżej, niż pracę. Ma to charakter mimowolny. 

Intensywna praca nie jest wyborem. Jest ona kompulsywna i zajmuje każdą chwilę życia, nie tylko w godzinach pracy, ale również po nich, kiedy powinniśmy odpoczywać i spędzać czas z bliskimi. Pracoholizmu w jednym aspekcie znacząco różni się od innych uzależnień. Może on bowiem utrudniać rozpoznanie uzależnienia od pracy. Jako jedyne uzależnienie, nie wzbudza ono poczucie wstydu. Wysiłek w pracy ma być widoczny, a bywa też, że człowiek im bardziej jest zmęczony po pracy, tym lepiej jest postrzegany. 

Pracoholizm – kogo dotyka i jak wygląda leczenie? 

Nie ma reguł co do tego, kogo może dotknąć ten problem. Może być to każdy. Niemniej jednak tylko obserwacji oraz badań zauważono, że znacznie częściej dotykają klasy średniej. Ma to związek przede wszystkim z ilością pracy, a także aspiracjami. Zgodnie z logiką gospodarki rynkowej, która dominuje na zachodzie, każdy kto pracuje wystarczające ciężko masz szansę wejść na wyższy szczebel drabiny społecznej. Wiele osób rozmarzona wizją awansu, próbuję zrobić wszystko, aby go dostać. 

Większość klasy robotniczej w wielu przypadkach pracuje ciężko, a zarabia mało. Jest to szczególnie widoczne u osób, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych. Klasa wyższa, słynie bowiem z tego, że pracuje ona umiarkowanie, a wynagrodzenie bardzo często liczone jest w setkach tysięcy. Osoby posiadające najwyższy szczebel posiadają swoich przełożonych, którzy za nikt wykonują najcięższą pracę. Klasa wyższa, w wielu przypadkach odpowiedzialna jest jedynie za etap końcowy. Właśnie dlatego to klasa średnia jest najbardziej narażona na pracoholizm. 

Pracoholizm wywołuje wiele negatywnych skutków dla zdrowia.

Choroba ta powoduje między innymi wrzody żołądka, ogromne zmęczenie, zaburzenie lękowe, nerwica oraz obniża poczucie własnej wartości. Pracoholicy bardzo często uświadamiają sobie, że wbrew pozorom ich wydajność spada, a nie rośnie wraz z coraz dłuższym czasem spędzonym w pracy. Jest co niebezpieczne ze względów zarówno psychicznych, jaki fizycznych. 

Zobacz też: http://www.dwakolory.pl/jak-skutecznie-sprzedac-dom/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here