Udar serca - jak tego uniknąć?

Spośród wielu schorzeń medycznych, które dotykają osób w różnym wieku, udar serca jest z całą pewnością jednym z najpoważniejszych. Wystarczy zerknąć na powszechnie dostępne statystyki i od razu można zauważyć, że różnego rodzaju choroby serca należą do najczęstszych przyczyn śmierci.
Czym tak naprawdę jest udar serca? Choć wiele osób słyszało o udarze, zapewne nie każdy wie co to określenie tak naprawdę oznacza z perspektywy medycznej. Otóż udar serca to nic innego jak sytuacja, w czasie której doszło do poważnego niedokrwienia tkanki sercowej. Krew odżywiająca serce dostarczana jest przez tętnice wieńcowe, które jak każde inne naczynia krwionośne w ciele ludzkim, mogą zacząć się zwężać w obecności niektórych czynników. W wyniku tego możliwe jest, że ostatecznie dojdzie do całkowitego zablokowania przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, co powoduje, że komórki serca nie otrzymują tlenu, niezbędnego do ich przeżycia. Wszystko to skutkuje w rezultacie zatrzymaniem akcji serca, które nie jest w stanie kontynuować swojej pracy bez odpowiedniej ilości tlenu.
Istnieje wiele czynników, które sprzyjają wystąpieniu udaru serca. Wśród nich na pewno można wymienić cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, znaczącą otyłość oraz palenie papierosów lub stres. Wszystko to ma olbrzymi wpływ na to jak pracuje nasze serce. Dlatego też odpowiednia dieta oraz życie pełne aktywności fizycznej są najłatwiejszymi ze sposobów aby obniżyć swoje prawdopodobieństwo schorzeń na tle sercowym. Oba te czynniki pomagają nie tylko w utrzymaniu dobrej sprawności fizycznej, ale także grają dużą rolę w poprawianiu ogólnego samopoczucia.
Ogólny stan organizmu można łatwo monitorować poprzez częste wykonywanie standardowych badań krwi oraz bardziej wyspecjalizowanych testów, które badają poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. Jednocześnie wraz z wiekiem warto jest zainwestować w domowy ciśnieniomierz i regularnie badać swoje ciśnienie tętnicze oraz tętno. Wszystko to pomoże we wczesnym wykryciu problemów zdrowotnych i pozwoli uniknąć udaru serca.

http://www.serce.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here