Na każdym etapie swojego życia pies ma inne zapotrzebowanie na znajdujące się w pożywieniu składniki odżywcze. Te zmiany są najbardziej widoczne, gdy pies przechodzi z mleka matki na stały pokarm, a potem zaczyna dojrzewać. Jak sprawdzić, kiedy zakończy się dorastanie i nadejdzie czas na zmianę karmy przeznaczonej dla psów dorosłych?
Kiedy pies staje się dorosły?
Świat psów jest niezwykle różnorodny. Poszczególne rasy różnią się od siebie kształtem ciała, rozmiarami, wagą, budową, rodzajem sierści czy nawet cechami charakteru. Podobnie jest ze średnią długością życia oraz dojrzewaniem. Pieski niewielkich rozmiarów osiągają dorosłość znacznie szybciej niż rasy duże, z czego wynika, że rozmiar i rasa psa mają znaczenie przy określaniu ich dojrzałości. Ogólnie jednak przyjmuje się uproszczoną klasyfikację, biorącą pod uwagę osiągnięcie dojrzałości w zależności od wagi docelowej czworonoga:
- rasy miniaturowe (do 4 kg) – 6-9 miesięcy
- rasy małe (5-10 kg) – 10-11 miesięcy
- rasy średnie (11-25 kg) – 12-14 miesięcy
- rasy duże (26-45 kg) – 15-18 miesięcy
- rasy olbrzymie (powyżej 46 kg) – 19-24 miesiące.
Dobór karmy do wieku psa
Bez względu na rasę i wielkość okres szczenięctwa jest dużym wyzwaniem dla czworonoga, ponieważ w tym stosunkowo krótkim czasie następuje bardzo intensywny wzrost i rozwój całego organizmu. Dlatego też niezwykle istotnym elementem opieki nad dorastającym psem jest właściwie dobrana dieta, na bieżąco uzupełniająca zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Takie pożywienie jak karma dla szczeniaka Purina Friskies® Junior zawiera wszystko, czego potrzebują młode czworonogi: budujące mięśnie białko, wzmacniający kości wapń, niezbędne dla prawidłowego rozwoju witaminy i kwasy tłuszczowe z grupy Omega, a także warzywa i ziarna zbóż pokrywające zwiększone zapotrzebowanie na węglowodany.
Jak karmić dorastającego psa?
Dorastający pies ma szczególne potrzeby żywieniowe, jednak to wcale nie znaczy, że należy mu dawać zbyt dużo jedzenia. Przekarmianie czworonoga szybko może bowiem doprowadzić do otyłości i licznych chorób z nią związanych. Ponadto, nadwaga u rosnącego psa dodatkowo obciąża wciąż jeszcze wzmacniający się szkielet, przez co czworonóg może nabawić się kłopotów ze stawami i kośćmi jeszcze zanim osiągnie dojrzałość. Dlatego więc tak niezwykle ważne jest najpierw stosowanie karmy Purina dla szczeniąt, a potem przejście na odpowiednio dobraną do wagi i rasy karmę, kiedy pies będzie już dorosły.