Dlaczego bateria w laptopie puchnie

Kiedy kupujemy laptopa, naszym zamiarem jest maksymalne wykorzystanie jego możliwości, a to oznacza, że musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić jak najdłuższą żywotność baterii. Jednak mimo naszych dobrych intencji, może ona czasem ulec uszkodzeniu. W tym artykule zajmiemy się problemem spuchniętej baterii. Dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić? https://techpolska.pl/

Czym jest spuchnięta bateria?

Jak sama nazwa wskazuje, spuchnięta bateria jest właśnie taka: rozciągnięta, wybrzuszona, spuchnięta. Najgorsze jest to, że w niektórych przypadkach, gdy bateria laptopa puchnie, inne części laptopa mogą również zostać uszkodzone. Na przykład, gdy bateria staje się coraz większa, obudowa, panel dotykowy, klawiatura, a nawet ekran mogą ulec deformacji, powodując ich pęknięcie i uniemożliwiając korzystanie z nich.

Wiele laptopów korzysta z baterii litowo-jonowych, które są najczęstszym typem baterii, w których występują tego typu problemy. Czy spuchnięte baterie litowo-jonowe są niebezpieczne? Tak, mogą one stwarzać ryzyko pożaru lub eksplozji. Wyjmowanie spuchniętej baterii z laptopa również może być niebezpieczne, podobnie jak dalsze korzystanie z urządzenia z wyraźnymi oznakami uszkodzenia baterii. https://techpolska.pl/

Spuchnięta bateria powinna być usunięta jak najszybciej, ale zalecamy ostrożność i nierobienie tego samemu. Najlepiej jest zaprzestać ładowania urządzenia i wyłączenie go. Następnie włóż komputer do ognioodpornego pudełka lub pojemnika i jak najszybciej oddaj go do specjalistycznego punktu naprawczego. Jeśli zamierzasz samodzielnie wyjąć baterię (czego absolutnie nie zalecamy), nie wyrzucaj uszkodzonej baterii do zwykłego kosza. Zamiast tego oddaj ją do zakładu, który przyjmuje odpady elektroniczne i materiały niebezpieczne.

Co powoduje puchnięcie baterii?

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do powstania lub spowodować obrzęk baterii. Wiek, nadmierna liczba cykli ładowania w trakcie eksploatacji oraz wysoka temperatura mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji. Może to być również spowodowane wadą produkcyjną lub innym rodzajem uszkodzenia fizycznego.

W każdym razie bateria laptopa puchnie, gdy nie może prawidłowo przeprowadzić reakcji chemicznej niezbędnej do wytworzenia energii. W wyniku tego powstają i gromadzą się gazy (głównie dwutlenek węgla, ale mogą też występować inne niebezpieczne gazy). Takie nagromadzenie spowoduje puchnięcie baterii, a w niektórych przypadkach spowoduje wspomniane wyżej charakterystyczne wybrzuszenia w obudowie lub innych elementach urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here