Elektronika w nowoczesnych samochodach

0
1222

W nowoczesnych samochodach elektronika odgrywa bardzo ważną rolę. Różnego rodzaju czujniki pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie samochodu i bezpieczną jazdę. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej technologii jesteśmy w stanie kontrolować różne parametry w samochodzie. Ilość czujników znajdujących się we współczesnych samochodach naprawdę może robić wrażenie. Tutaj znajdziemy tylko kilka wybranych rodzajów, czujników, umieszczanych w pojazdach – https://www.ucando.pl/k/sondy-lambda-i-czujniki-ukladu-wydechowego/U1207. Jakie jeszcze czujniki elektryczne można znaleźć w samochodzie?

Najważniejsze czujniki

Do najważniejszych czujników umieszczonych w samochodzie należą czujniki wałka rozrządu i czujniki położenia wału korbowego. Dzięki tym dwóm elementom możliwe są m.in. wybranie odpowiedniego momentu na wtrysk paliwa, a także sterowanie procesem zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Jeżeli pojawią się problemy z równomierną pracą silnika lub zaobserwujemy falowanie obrotów, to znak, że czas sprawdzić, czy nasze czujniki działają poprawnie. Na szczęście koszt ich wymiany nie jest duży i zazwyczaj mieści się w przedziale 50-100 zł.

Szukając dalej, następny ważny czujnik (kiedyś przepływomierz, obecnie czujnik MAP) znajdziemy w kolektorze dolotowym. Zadaniem tego elementu jest mierzenie ilości powietrza, która trafia do silnika. Dzięki temu komputer jest w stanie dobrać odpowiedni skład mieszanki paliwowo-powietrznej. Co za tym idzie, czujnik MAP jest odpowiedzialny za osiągi, spalanie oraz pracę jednostki napędowej. Aby utrzymać czujnik w dobrej kondycji, należy regularnie wymieniać filtry. Jeżeli uważamy, że nasz czujnik lub przepływomierz nie działają prawidłowo, możemy podjąć próbę wyczyszczenia go. Jeśli nie przyniesie ona skutku, konieczna będzie wymiana elementu.

Czujnik silnika

Aby silnik mógł odpowiednio pracować, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Jednym z elementów, które czuwają nad kontrolą parametrów, jest czujnik cieczy chłodzącej. Jeżeli czujnik ten ulegnie awarii, silnik może zacząć się przegrzewać. Jednym z symptomów wskazujących na niesprawność czujnika cieczy chłodzącej, będzie nadmierne zużycie paliwa.

Wymienione tutaj czujniki to tylko część tego, co można znaleźć w przeciętnym, nowym samochodzie. Oprócz tego warto wspomnieć również o czujnikach doładowania turbosprężarki oraz o sondzie lambda. Więcej elementów tego typu można znaleźć na Ucando.pl. W sklepie znajdziemy bogatą ofertę akcesoriów motoryzacyjnych i części samochodowych, w tym różnego rodzaju czujniki elektryczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here