Zawód - jaki wybrać?

Już nastolatkowie myślą o tym, jaki wybrać zawód. Do jakiej iść szkoły? Czy wybrany zawód zagwarantuje zatrudnienie i stabilne życie? Takie pytania spędzają sen z powiek większości młodych ludzi. Bowiem to właśnie w okresie liceum lub technikum powinno się podjąć decyzję o tym, jaki wybrać zawód. Nie jest to łatwe zadanie – rynek pracy rozwija się coraz szybciej i trzeba na bieżąco śledzić poczynania w tym zakresie, gdyż powstaje coraz więcej zawodów, o których jeszcze parę lat temu nie mieliśmy pojęcia.
Odpowiadając na pytanie, jaki wybrać zawód, trzeba kierować się osobistymi preferencjami, zainteresowaniami i oczekiwaniami odnośnie pracy.
Umysły ścisłe, lubiące matematykę i wszelkie obliczenia, a także sprawy prawne i finansowe, mogą pomyśleć o pracy w księgowości. Księgowy ma duże pole manewru – na rynku zawsze jest potrzebny ktoś, kto zarządzi finansami firmy, zajmie się podatkami, liczeniem wynagrodzeń itp… Jednak zawód księgowego wymaga ukończenia studiów z zakresu księgowości, rachunkowości. Także trzeba być osobą sumienną i dokładną – tutaj pomyłki mogą być niekorzystne dla danej firmy. Księgowy może działać na własną rękę, jest to wolny zawód, który można wykonywać nawet w domowym zaciszu. Ponadto jest to dość opłacalny zawód i pożądany na rynku pracy.
Jeśli natomiast ktoś nie jest stworzony do pracy przed komputerem, jaki wybrać zawód? Zależy, co lubimy robić i w czym jesteśmy dobrzy. Lubisz pracę z dziećmi? Może sprawdzić się tutaj zawód nauczyciela, przedszkolanki, opiekunki do dzieci. W przypadku, gdy marzymy o uczeniu innych osób, wskazane są studia pedagogiczne, które otworzą nowe możliwości i przybliżą pojęcia z zakresu przekazywania wiedzy.
Jeśli jesteśmy gotowi poświęcać się dla innych, pragniemy pomagać, interesujemy się zdrowiem i medycyną – może tu pasować zawód dietetyka, lekarza, pielęgniarki… Jednak to wymaga ogromnego nakładu czasu oraz pojętnego umysłu – czeka nas bowiem wiele lat nauki i praktyki.
Osoby ambitne, interesujące się prawem, mogą pomyśleć o zawodach takich jak prokurator, sędzia w sądzie, radca prawny… To bardzo opłacalne zajęcia, jednak także wymagają dużych ambicji i ukończonych studiów z zakresu prawa.
Pamiętać należy także o tym, że jest wiele innych zawodów, które także są potrzebne i na które jest zapotrzebowanie. Przykładowo fryzjer, kosmetyczka, tapicer, budowlaniec, hotelarz, kelner – praca tych osób będzie zawsze potrzebna.
Jak widać, młode osoby myślące jaki wybrać zawód, mają trudne zadanie. Powinny zwrócić się o pomoc do rodziny, do doradcy zawodowego, do nauczycieli. Te osoby mogą nakierować nas na odpowiednią ścieżkę kariery. Na początek można próbować różnych prac, aby zobaczyć, w których z nich czujemy się dobrze i chcemy wiązać przyszłość. Opcji jest bardzo wiele, dlatego podjęcie takiej decyzji nie następuje z dnia na dzień. To proces złożony, w którym szkolenia, studia, szkoły zawodowe bywają bardzo pomocne i sprawiają, że poznajemy tajniki danego zawodu, uczymy się strony teoretycznej i praktycznej.

www.novapr.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here