Przepuklina mosznowa

Przepuklina mosznowa powstaje poprzez przemieszczenie się przepukliny pachwinowej. Najczęściej wywołana jest przez nieprawidłowości podczas rozwoju w okresie płodowym, ale może pojawić się także w późniejszym wieku. Jak się objawia? Jakie są jej przyczyny? Kto narażony jest na jej wystąpienie? Sprawdź najważniejsze informacje o przepuklinie mosznowej!

Co to jest przepuklina mosznowa?

Przepuklina mosznowa powstaje wskutek przemieszczenia się przepukliny pachwinowej – ta kanałem pachwinowym przedostaje się właśnie do moszny. Zwykle problem ten dotyczy niemowlaków płci męskiej (najczęściej wcześniaków) – tutaj przepuklina mosznowa jest wywołana przez nieprawidłowości podczas rozwoju w okresie płodowym. Dzieje się to, ponieważ jądra przemieszczają się do moszny przez kanał pachwinowy, który w kolejnym etapie zrasta się. Jeśli chodzi o przepuklinę mosznową u dorosłych mężczyzn, to jest ona często związana z nadwagą, problemami z oddawaniem moczu, przewlekłymi zaparciami czy chorobami zatorowo-płucnymi.

Wszystko o przepuklinie pachwinowej dostępne na stronie: http://www.rp.pl/Zdrowie/180119782-Wszystko-o-przepuklinie-pachwinowej.html.

Objawy przepukliny mosznowej

Objawy przepukliny mosznowej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych wyglądają bardzo podobnie. Dolegliwość objawia się w postaci miękkiego guzka, ulokowanego wewnątrz moszny. Guzek bardziej uwidacznia się w trakcie kaszlu, napinania mięśni czy wypróżniania. Niekiedy pojawiają się dodatkowe objawy – np. pieczenie, ból oraz uczucie ściągnięcia. Najmłodsi nie opowiedzą nam o swoim problemie, ale płacz i krzyk mogą nam zasygnalizować ten problem – wówczas najlepiej udać się do lekarza i powiedzieć o obawach.

Diagnostyka i leczenie przepukliny mosznowej

Jeśli podejrzewasz, że masz przepuklinę mosznową, na początku udaj się lekarza rodzinnego. Może on wykonać badanie fizykalne i zlecić wykonanie badania USG. Kiedy podejrzenia się potwierdzą, wówczas konieczne jest udanie się do chirurga. Należy działać szybko, aby nie dopuścić do powikłań – m.in. uwięźnięcia przepukliny mosznowej. To sytuacja, w której przepuklina nie jest w stanie cofnąć się do jamy brzusznej, dochodzi do ucisku na jądro i ogranicza doprowadzanie do niego odpowiedniej ilość krwi. Niesamowicie przykrą konsekwencją może być niedokrwienie, a na dalszym etapie nawet martwica, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Po pełnej diagnostyce, konieczne jest przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/operacje-przepukliny-mosznowej/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here