Powiększony gruczoł krokowy - przyczyny

Powiększony gruczoł krokowy jest objawem, z którym zmaga się wielu mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy wchodzą w wiek średni. Wszystko ma swoje podstawy w przemianach hormonalnych, które zachodzą w ciele mężczyzny.
Powiększanie się prostaty jest zazwyczaj procesem bardzo powolnym, który rozpoczyna się około 45 roku życia. Z wiekiem może dawać o sobie coraz częściej znać, ponieważ ze względu na swoje położenie, powiększony gruczoł krokowy zaczyna oddziaływać na cewkę moczową. Wtedy to pojawiają się takie objawy, jak problemy z oddawaniem moczu lub nieprzyjemne uczucie, że niemożliwe jest całkowite oddanie całego moczu i konieczne są kolejne wizyty w toalecie.
Jednakże w większości przypadków objawy te, pomimo że dokuczliwe, są zjawiskiem całkowicie normalnym. Zawsze istnieje jednak prawdopodobieństwo, że powiększony gruczoł krokowy to oznaka czegoś znacznie poważniejszego. U niektórych mężczyzn bowiem, rozrastające się komórki prostaty mogą nabierać cech nowotworowych. Dochodzi zatem do pojawienia się raka prostaty, który jak wiadomo, może mieć bardzo groźne skutki dla życia i zdrowia osoby chorej.

Rak prostaty jest często uwarunkowany genetycznie, dlatego też wszyscy mężczyźni, którzy w swojej rodzinie mieli osobę chorą na ten rodzaj nowotworu powinni zacząć regularne badania znacznie wcześniej niż inni, już około 45 roku życia. Wszystko to pozwoli na wczesne wykrycie potencjalnie groźnych zmian i jednocześnie umożliwi uniknięcie inwazyjnego i ciężkiego leczenia, z jakim trzeba się zmagać w przypadku wykrycia nowotworu. Mężczyźni, którzy nie mają uwarunkowań genetycznych w kierunku tego rodzaju nowotworów powinni zacząć swoje regularne badania po 50 roku życia, kiedy to powiększony gruczoł krokowy daje o sobie znać. Rak prostaty może bowiem pojawić się także w związku z prowadzonym trybem życia. Zazwyczaj można go powiązać z nadwagą i nieprawidłową dietą, w której nie brakuje produktów mlecznych oraz czerwonego mięsa. Regularne badania pozwolą na szybkie wykrycie zmian i szybszy powrót do zdrowia.

http://www.prostata.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here