Zbyt duże stężenie trójglicerydów we krwi jest sygnałem do zmiany stylu życia. Zlekceważenie go może prowadzić do wielu groźnych chorób układu krążenia, dlatego gdy wyniki są złe, konieczna jest restrykcyjna dieta, regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z nałogów.
Dieta na trójglicerydy:
- mięso – najlepiej od zwierząt z wypasu pastwiskowego, niekarmionych zbożami
- ryby – najlepsze są te dzikie, a nie hodowlane
- jajka – jak masz możliwość, to rozważ kupowanie tych oznaczonych symbolem omega-3
- warzywa –szczególnie te zielone
- nabiał – możesz jeść, ile chcesz,
- zdrowy tłuszcz – tłuszcz jest bardzo ważny i ograniczając węglowodany trzeba go sporo jeść: masło, śmietana, oliwa z oliwek, olej kokosowy, awokado, nawet smalec
Trójglicerydy – co to takiego?
Trójglicerydy (triglicerydy) to organiczna substancja tłuszczowa (lipidowa), stanowiąca w organizmie największy magazyn energii.
Poziom trójglicerydów wzrasta do niebezpiecznego poziomu, jeżeli:
- w diecie występują w dużych ilościach tłuszcze zwierzęce, cukry proste,
- u pacjenta występuje nadwaga i otyłość
- brakuje regularnej aktywności fizycznej
- pacjent pali papierosy i często pije alkohol
- występuje cukrzyca, zaburzenia w przemianie tłuszczów, choroby nerek, trzustki, wątroby, tarczycy
- pacjent przyjmuje leki antykoncepcyjne, sterydy lub leki moczopędne
- pacjent jest w starszym wieku
- w rodzinie były przypadki zwiększonego poziomu trójglicerydów.
Ruch to zdrowie
Odpowiedni poziom trójglicerydów zapewni nam nie tylko zdrowa dieta, ale także aktywność fizyczna. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, najlepiej codziennie albo co drugi dzień, nie mniej niż 30-40 minut jednorazowo.
Jeśli chodzi o dietę, źródłem zdrowego tłuszczu powinny być: oleje roślinne, oliwa z oliwek, awokado, orzechy i migdały, morskie ryby. Wartościowe i chude białko znajdziemy w mięsie drobiowym, cielęcinie, rybach, odtłuszczonych produktach mlecznych. Dodatkowo:
- Konieczne jest zmniejszenie tłuszczów w całodziennej racji pokarmowej do 25 proc. Konieczna jest eliminacja tłustych produktów i tłuszczów służących do przygotowywania posiłków.
- Dieta obniżająca poziom trójglicerydów to dieta niskocholesterolowa. Duże ilości cholesterolu są w takich produktach, jak: mięso, wędliny, podroby, masło, mleko, śmietany, pełnotłuste sery, jajka oraz produkty i potrawy z dodatkiem tłuszczów zwierzęcych,
- Zaleca się, by nasycone kwasy tłuszczowe nie stanowiły więcej niż 6 proc. źródła energii. Możliwe jest to dzięki zmniejszeniu w diecie ilości wieprzowiny i podrobów.
- Konieczne jest zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych nienasyconych –obecne w olejach roślinnych, oliwie z oliwek, orzechach, migdałach oraz rybach morskich.
- Dietę warto wzbogacić o produkty bogate w błonnik oraz związki bioaktywne i witaminy antyoksydacyjne zapobiegające miażdżycy naczyń krwionośnych.
- Korzystne jest zwiększenie spożycia witamin z grupy B, kwasu foliowego, a także kwasów tłuszczowych omega-3 korzystnie wpływających na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.