paradontoza

Parodontoza (paradontoza, przyzębica) atakuje podstępnie. Zapalenie przyzębia przez długi czas nie daje o sobie znać. Nieleczona prowadzi do utraty zębów. Na paradontozę choruje ponad 10 proc. ludzi na świecie, w Polsce – blisko 70 proc. Powstaje to z faktu, że tylko 1/3 z nas wie, jakie są etiologie parodontozy i jak się jej uchronić, oraz przede wszystkim, że można ją skutecznie leczyć. Parodontoza, odmiennie przyzębica, obrosła wieloma mitami. Bardzo rozpowszechniło się przekonanie, iż paradontoza jest uwarunkowana genetycznie, oraz walka z nią zwykle okazuje się bezskuteczna.

Paradontoza: etiologie

Parodontoza jest w rezultacie długotrwałego procesie zapalnego stworzonego przez zarazki chorobotwórcze, jakie w przystępny sposób składają się w pomieszczeniu zetknięcia dziąseł z zębami. Osad (zwany fachowo płytką nazębną) ma przede wszystkim florę bakteryjną i resztki pokarmu. Gdy nie jest powszechnie usuwany, łatwo przeobraża się w kamień nazębny. Kamień wpierw twardnieje (mineralizuje się) przy krawędzi dziąsła, oraz później „schodzi” jeszcze bliżej korzenia, składając się pod tkankę miękką. Nieustannie drażni dziąsła, powodując obrzęk i nacisk. Z czasem coraz bardziej uciska miękką tkankę dziąsła, oraz ona obkurcza się, cofając przed kamieniem. Gdy ten proces nie pozostanie w porę zahamowany, tkanki mocujące zęby w kości szczęki (tj. ozębna wraz z więzadłami przyzębnymi i kością wyrostka zębodołowego) ulegną zniszczeniu, oraz potem zniszczeniu. Ukażą się szyjki zębowe (tenże sezon łatwo zidentyfikować, bo odkryte szyjki są bardzo wrażliwe na zmiany ciepłoty, oraz także na słodkie czy kwaśne pokarmy). Zęby są wówczas dosyć luźno osadzone w szczęce i mogą wypadać.

jakie są sposoby na paradontozę skuteczne

Skuteczne leczenie parodontozy

Choroby przyzębia nie zawsze można wyleczyć u stomatologa. Czasem sprawy musi ponieść w nasze ręce chirurg. Staje się to potrzebne z chwilą, gdy stan zapalny dziąseł obejmie głębokie tkanki przyzębia. Celem leczenia chirurgicznego jest usunięcie chrząstek zmienionych przez przypadłość oraz ich regeneracja lub odtworzenie. Periodontolog jest do naszej dyspozycji parę technik medycznych, m.in.: dokoronowe przemieszczanie chrząstek, sterowane odtwarzanie chrząstek za pomocą wszczepialnych błon zaporowych, wszczepów kostnych (z kości ludzkiej lub zwierzęcej) i bioszkieł naturalnych lub syntetycznych. W medycznych procesach naprawczych powstaje nowa tkanka, która jest kopią tkanki zwykłej, także pod względem budowy, jak i spełnianych ról. Najważniejsze jest odbudowanie funkcji przyczepu, zatem więzadeł przyzębnych. Gdy zniszczenia ozębnej i więzadeł przyzębnych oraz kości wyrostka zębodołowego są głębokie, możliwość na wyleczenie daje nowoczesny środek emdogain, zawierający białka szkliwa, tzw. białka hydrofobowe, jakie stymulują odtwarzanie chrząstek. Środek wyprodukowano po długich badaniach. Jest on tzw. amelogeniny – białka wzięte z zawiązków zębów prosiąt (zawiązki te mają formę identyczną jak u człowieka). Amelogeniny odgrywają ważną rolę w ciągu bycia się zębów i ich ochrony, natomiast są wykonywane przez żywy organizm tylko w ciągu życia płodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here