Okno przechwytujące energię

Nowoczesny styl budownictwa hołduje wszystkiemu, co nowatorskie, wygodne i eleganckie. Powstające domy rozpieszczają swoich mieszkańców luksusem. Wyjątkowo przemyślane rozwiązania wprawiają w osłupienie. Oprócz wygody nowe domy są proekologiczne. A budowane w technologii pasywnej pozwalają oszczędzać pieniądze.

I. Okna do nowoczesnego domu

Producentom wytwarzającym okna pasywne przypadła do gustu nowa idea. Wzmaga inwencję designerów, architektów i inżynierów wielu specjalności.

Dlaczego okna są pasywne?

Pozwalają na zagospodarowanie źródeł energii istniejącej w przyrodzie w sposób naturalny. Człowiek nie musi konstruować generatorów i instalacji przesyłowych. Potencjał przyrody leży w zasięgu ręki i wystarczy tylko właściwe medium do przechwycenia jej.

Poprzez nowoczesne pasywne okna budynek nie wypromieniowuje zdobytej energii. Wyprodukowana energia w skrajnych przypadkach zostaje przekazana podczas wymiany np. powietrza w wentylacji wspomaganej rekuperatorem.

II. Łapanie energii oknem?

Okna pasywne potencjalnie umożliwiają przechwycenie energii ze źródeł dotychczas pomijanych. Nie były uwzględniane w rachunkach, ponieważ dotychczasowe materiały i tradycja budowlana nie pozwalały na pozyskanie energii przez wspomniane alternatywne kanały.

Dla okien jest to energia słoneczna, której promieniowanie cieplne może rozgrzewać pomieszczenia poprzez olbrzymie połacie nowoczesnych okien.

Nawet w dni, kiedy słońce operuje spoza chmur, promieniowanie podczerwone rozgrzewa powietrze przez duże płaszczyzny okien.

III. Kilka szczegółów konstrukcyjnych

Ogólna idea otworu budowlanego pozostała niezmienna. Okno pasywne zostało tylko nieznacznie zmienione.

Poza tym, że jest szczelne, projektanci dodali kilka warstw szkła. Tworzą one panel na trwałe zespolonych szyb. Trzy, a nawet więcej komór między szybami pozbawionych powietrza lub wypełnionych gazem szlachetnym zmniejsza wydatnie współczynnik przenikania ciepła na zewnątrz.

Oknem pasywnym może więcej energii wpływać niż migrować na zewnątrz.

Ramy nabrały masywności. Wypełniają je dodatkowe komory, które pogłębiły ramę w niektórych przypadkach nawet o sześćdziesiąt procent. Wewnątrz ościeżnicy może znajdować się nawet 6 przestrzeni, które niwelują mostki cieplne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here