Bezpieczna uprawa zielonych warzyw w ogrodzie. Top 5 gatunków do uprawy w tunelach foliowych

Zielone warzywa są bardzo zdrowe i zawierają dużo potrzebnej organizmowi witaminy K. Niestety bardzo silnie chłoną również wszelkie zanieczyszczenia. Dlatego ich uprawa w tunelach foliowych to bardzo dobry wybór. Ponadto można przyspieszyć plon nowalijek. Przedstawimy top 5 gatunków, które naszym zdaniem doskonale nadają się do uprawy w tunelu foliowym.

Sałata masłowa – pierwszy przedplon w tunelu foliowym

Warto do uprawy w tunelu foliowym wybrać sałatę masłową. Jest doskonałym przedplonem dla czerwonych warzyw, takich jak papryka czy pomidory. Jest niezwykle wytrzymała, a jej uprawę można rozpocząć już w lutym, o ile temperatura nie spada poniżej minus 5 stopni Celsjusza. Sałatę masłową najpierw się wysiewa. Po powstaniu rozsady, czyli około 45 dniach. Po pikowaniu sałaty można przystąpić do jej sadzenia. Ważne, by nie było już przymrozków, choć sałata masłowa jest dość wytrzymała. Sałatę należy podlewać, ale nie za mocno. Ważne jest również nawożenie i spulchnianie gleby między grządkami. Sałata masłowa to bogate źródło witaminy A, B1, B2, B6 oraz witaminy E. Ponadto zawiera duże ilości wapnia, żelaza, cynku i manganu. Jest doskonałym antyoksydantem i zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób, w tym nowotworowych. Zatem uprawa sałaty masłowej w tunelach foliowych to samo zdrowie.

Endywia – postaw na superfood

Endywia to roślina zielona znana głównie z klimatu śródziemnomorskiego. Jednak dzięki uprawie w tunelach można ją uzyskać również w naszym klimacie. Można powiedzieć, że należy do superfoods, gdyż można w niej znaleźć wiele cennych witamin i minerałów. Jest bogatym źródłem potasu i żelaza, a ponadto witaminy A, witamin z grupy B, a także beta-karotenu. Najlepiej rozwija się w temperaturze od 10-20 stopni można wysiewać ją w połowie lata, a jej zbiór przypada na jesień. Najlepiej rozwija się w półcieniu, dlatego należy zadbać o posadzenie jej w odpowiednim miejscu, jak tunel foliowy. Zbyt wysoka temperatura powoduje, że liście endywii stają się gorzkie, dlatego trzeba na to uważać i regularnie go przewietrzać. Należy ją obficie nawozić i podlewać.

Koper włoski – roślina o anyżkowym smaku

Trudno wyobrazić sobie pewne dania bez dodatku koperku, który jest delikatny, a przy tym bardzo zdrowy. Niemniej jednak oprócz kopru ogrodowego można w tunelu foliowym uprawiać koper włoski, który ma anyżkowy smak. Oczywiście należy pamiętać by koprów nie sadzić obok siebie, gdyż koper włoski straci przez to swój charakterystyczny smak. Podobnie jak endywie sadzi się go w tunelu pod koniec lipca. A siewki przygotowuje w czerwcu, po czym rozsady przenosi do tunelu foliowego. Gleba dla kopru włoskiego musi być próchnicza i przepuszczalna, a temperatura nie spadać poniżej 15 stopni Celsjusza. Kiedy zbliżają się pierwsze przymrozki cebule należy wykopać i przechowywać w temperaturze od 0 do 2 stopni. Warto wiedzieć, że koper włoski można zbierać w zależności od terminu sadzenia od lipca do nawet listopada.

Jarmuż – modne i zdrowe warzywo

Bycie fit jest w modzie, podobnie jak jedzenie jarmużu. To warzywo powróciło do łask, dlatego warto w swoim tunelu foliowym postawić na jego uprawę. Jest to podstawowy składnik słynnych koktajlów warzywnych chętnie pitych przez sportowców i celebrytów. Zawiera bowiem mnóstwo witamin i jest zaliczany do grupy superfood. Oczywiście jarmuż nadaje się również do zup, surówek, czy sałatek. Jego uprawa nie jest skomplikowana. Warto wiedzieć, że jarmuż jest wyjątkowo odporny na mróz i jego zbiory można prowadzić nawet zimą. Jarmuż wysiewa się do rozsadnika w czerwcu, a kiedy siewka osiągnie 15 cm trafia do tunelu foliowego. Pomiędzy poszczególnymi roślinami zostawia się 50 cm odstępu szeregowo i 70 cm w rzędzie. Jarmuż nie lubi nawozów azotowych, jak roślina kapustna, dlatego należy stosować takie o większej zawartości potasu.

Szpinak – bogaty w kwas foliowy, magnez i witaminy

W uprawę szpinaku powinny zainwestować wszystkie kobiety, które chcą dobrze przygotować swój organizm do zajścia w ciążę, gdyż jest on bogaty w kwas foliowy, magnez i wiele witamin. Oczywiście podobnie jak wszystkie inne wymienione rośliny zielone również szpinak uprawia się z nasion wysiewanych do doniczek. Po około 6 tygodniach można je posadzić w tunelu foliowym w rozsadzie 60×40. Szpinak preferuję obojętną, zwapnioną glebę, a dodatkowo dość wilgotną. Wytrzymuje temperaturę nawet do minus 7 stopni, dlatego może być uprawiany w tunelach niemal przez cały rok.

Przedstawione przez nas gatunki roślin zielonych to doskonały wybór do tuneli foliowych. To pierwszy krok do zdrowego stylu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here