Jest to specjalny rodzaj obuwia, który został dostosowany do ciężkich warunków roboczych. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom właściwych środków ochrony indywidualnej. Chodzi nie tylko o odzież ochronna, ale także kaski, nauszniki, gogle, rękawice, obuwie oraz liny amortyzujące. Które z tych elementów będą potrzebne dla naszych pracowników, zależy od tego, jakie warunki panują w zakładzie pracy. Jeżeli pracodawca uznał, że istnieje konieczność zapewnienia swoim pracownikom obuwia ochronnego, musi on także egzekwować jego noszenie. Pracownicy nie mogą nosić swojego własnego obuwia podczas pracy. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zadbać o zapatrzenie się w sandały robocze, które nie tylko zapewnią właściwą ochronę, ale są także wyjątkowo wygodne.
Oznaczenia używane na butach roboczych
W przypadku obuwia wyprodukowanego zgodnie z normą EN ISO 20345 powinno ono posiadać specjalne oznaczenie. Dzięki niemu dowiemy się, w jakich warunkach pracy można założyć dany model butów. Literki SB oznaczają, że wybrany produkt spełnia podstawowe wymagania określone w normie. Posiada więc podnosek, który jest w stanie wytrzymać uderzenia do 200 J. Z kolei wierzch obuwia został wykonany z materiału, który cechuje się właściwą wytrzymałością zgodną z parametrami zawartymi w obowiązującej normie. Z kolei buty S1 posiadają oprócz tego kilka dodatkowych właściwości. Chodzi mianowicie o absorpcję energii w części piętowej oraz właściwości antyelektrostatyczne. Oprócz tego podeszwa jest antypoślizgowa, a część piętowa jest zamknięta. Istnieje jeszcze kilka innych oznaczeń, ale te dwa są najczęściej spotykane. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup butów ochronnych, należy upewnić się, w jakich warunkach będzie przebiegała nasza praca. Większość sklepów internetowych sprzedających sandały robocze polskiej produkcji posiada na swojej stronie niezbędne informacje dotyczące właściwości swoich produktów. Bez problemu znajdziemy więc takie modele, które sprawdzą się w naszym zakładzie pracy.
Zagrożenia wynikające z efektu ESD
Efektywne obuwie ochronne uchroni naszych pracowników przed każdym zagrożeniem, które grozi im w miejscu pracy. Niektóre modele cechują się wysoką odpornością na żrące substancje. Inne są odporne na poślizgi na podłożu stalowym i ceramicznym. Na szczególną uwagę zasługuje obuwie, które poradzi sobie z elektrycznością statyczną. W fabrykach zajmujących się produkcją części elektronicznych właśnie wyładowania elektrostatyczne ESD (Electro Static Discharge) stanowią ogromne zagrożenie. Mogą być nie tylko szkodliwe dla zdrowia pracowników, ale także uszkodzić produkty elektroniczne. Aby tego uniknąć, należy nosić właściwą odzież antyelektrostatyczną wraz z obuwiem i rękawicami. Dlatego też podczas wybierania sandałów roboczych trzeba zwrócić uwagę na to, czy posiadają one takie właściwości. Oprócz tego warto wybrać takie produkty, które są zarówno funkcjonalne, jak i niezwykle wytrzymałe. Im dłużej mogą posłużyć naszym pracownikom, tym rzadziej będziemy zmuszeni do kupowania nowych modeli. Tym samym ograniczymy ponoszone przez nas koszty. Nie więc sensu oszczędzać podczas kupowania środków ochrony indywidualnej do naszego zakładu pracy.