Kiedy dzieciom grozi niedobór witaminy D3

Witamina D dla dzieci ma szczególne znaczenie. Jako jeden z niewielu składników wyróżnia się działaniem plejotropowym, co oznacza, że wpływa korzystnie na rozwój różnych układów i funkcjonowanie organizmu pod wieloma względami. Do jej wytworzenia potrzebne są promienie słońca, a tych niestety w Polsce przez większość roku brakuje.

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że małych dzieci nie powinno wystawiać się na działanie promieni UV. Kiedy dochodzi do niedoborów witaminy D3? Jaki ma ona wpływ na organizm i jak można uzupełnić jej poziom?

Czym grozi niedobór witaminy D3?

Choć ten składnik jest ważny również dla osób dorosłych, to jednak u dzieci ma szczególne znaczenie. Bierze udział w okresie dojrzewania oraz wpływa na rozwój i mineralizację kości. Ma ogromne znaczenie dla układu ruchu. To właśnie witamina D dla dzieci jest jednym z elementów tworzących kościec oraz kształtujących mięśnie. Mimo że ma znaczenie dla rozwoju organizmu na tym polu, trzeba wspomnieć o działaniu plejotropowym witaminy D. Oznacza to, że ma ona korzystny wpływ na inne narządy. I tak niedobór witaminy D3 może wiązać się z obniżeniem odporności, większą podatnością na alergie, a nawet występowaniem chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca czy Hashimoto.

Kiedy może dojść do niedoboru witaminy D?

Niestety do wytworzenia witaminy D3 potrzebne są promienie słońca. To znacznie utrudnia zachowanie prawidłowego poziomu tej substancji w organizmie. Po pierwsze – nasz klimat. Słońca przez większość roku po prostu nie widać, zaś latem z kolei nie jest wskazane wystawianie małych dzieci na działanie promieni słonecznych. Te promienie, które operują w okresie między godziną 11 a 15, są tymi, przed którymi chronimy dzieci, a które jednocześnie aktywują wytwarzanie witaminy D3. Tymczasem właśnie u tych najmłodszych dzieci do 2 roku życia ważne jest, by te niedobory się nie pojawiały. Starsze dzieci mają większe szanse na naturalne wyrównanie tych braków, ale nie da się wytworzyć witaminy na zapas, dlatego w okresie od października do kwietnia warto szukać jej innych źródeł.

Jak uzupełnić niedobór witaminy D3?

W niewielkich ilościach można ją znaleźć w niektórych produktach spożywczych. Warto w tym celu sięgać po nabiał, żółtka jajek, produkty mleczne, oleje roślinne, ryby, a także dojrzewające sery. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie pokryje to dziennego zapotrzebowanie na witaminę D dla dzieci. Alternatywnym rozwiązaniem jest odpowiednia suplementacja. Przyjmowanie witaminy D3 jest wskazane zresztą nawet przez cały rok dla niektórych osób. Chodzi między innymi o niemowlęta, ale też osoby starsze czy kobiety w ciąży. Jest to też dobry pomysł dla osób z nadwrażliwością na słońce, które zmuszone są stosować silne kremy z filtrem. Co ważne, gdy dziecko skończy 2 rok życia, nie trzeba już podawać dodatkowo witaminy D w okresie letnim. Wówczas wystarczy, że nasza pociecha spędzi na słońcu około 20 minut, aby aktywować naturalny proces wytwarzania witaminy D przez skórę. Po tym czasie jednak zawsze trzeba posmarować skórę kremem z filtrem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here