Co sprawia, że Tennessee whiskey jest tak popularna na całym świecie?

Whiskey z Tennessee cieszy się popularnością na całym świecie. Co decyduje o tym, że jest ona tak chętnie wybierana przez koneserów tego trunku? Zapraszamy do lektury artykułu.

Whiskey czy whisky?

Dla wielu osób nie ma to większego znaczenia. Ludzie zaznajomieni z tą tematyką widzą jednak istotną różnicę. Przede wszystkim forma zapisu wskazuje nam pochodzenie alkoholu. Whisky produkowana jest bowiem w Szkocji, Kanadzie, Japonii, czy Walii. Whiskey zaś destyluje się w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Obecnie jednak nie ma to już takiego znaczenia jak dawniej. Rząd Stanów Zjednoczonych ujednolicił tę kwestię już w 1968 roku. Agencja Federalna BATF, czyli „Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives”, uznała wówczas „whisky” za oficjalną nazwę tego trunku w tym kraju. Mimo to termin „whiskey” pojawia się u producentów, którzy upamiętniają w ten sposób tradycję sięgającą czasów kolonialnych. Do dziś w Stanach Zjednoczonych wytwarza się sześć rodzajów whiskey. Dwa stany zaś produkują trunek na światową skalę. Pierwszym z nich jest Kentucky. To stan leżący na środkowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Produkcja whiskey jest tam główną gałęzią przemysłu. Powstaje tu aż 95% światowej produkcji. Pozycję tego trunku potwierdza też coroczny Bourbon Festival. Burbon wytwarza się z kukurydzy. Musi ona stanowić co najmniej 50% zawartości zacieru, chociaż producenci potrafią dodać do niego nawet 70% tego zboża. Burbon przelewa się do świeżych, dębowych beczek, które dodatkowo opala się od środka. Dzięki temu alkohol ma wyjątkowy smak i dębowy aromat. Proces leżakowania trwa przynajmniej dwa lata. Dopiero po takim okresie rozcieńcza się go czterdziestoprocentowego roztworu i butelkuje.

Tennessee whiskey – jakie cechy charakterystyczne posiada?

Drugi z trunków o światowej sławie pochodzi z Tennessee. Stąd też jego nazwa. Alkohol ten jest bardzo podobny do burbonu. Jednak różnice w składzie i produkcji są na tyle istotne, że zyskał on status odrębnego trunku. Tennessee whiskey nie zawiera tak dużych ilości kukurydzy, jak burbon. Dodatkowo jest on także przepuszczany przez trzymetrową warstwę węgla drzewnego wytwarzanego z cukrowego klonu. Najbardziej znanym Tennessee whiskey jest ten produkowany przez Jaspera Newtona Daniela. Znajdziesz go w tym miejscu https://swiat-whisky.sklep.pl/23-tennessee. Tennessee whiskey jest dostępna w różnych wariantach. Oprócz klasycznej, do wyboru mamy miodową czy ryżową. Tego typu trunki możemy też zamówić przez sklep internetowy. W Polsce nie brakuje takich rozwiązań. Dzięki temu bez wychodzenia z domu możemy zakupić dowolny typ alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here