Jak wybrać odpowiedni zapach?

W filmowej opowieści o poszukiwaniu zapachu miłości opętany obsesją genialny perfumiarz zmienia się w mordercę. Współcześni perfumiarze bohatera „Pachnidła” przypominają tylko w jednym – pragnąc zaspokoić wciąż rosnące zapotrzebowanie na nowe zapachy, marzą o stworzeniu kompozycji ponadczasowej – superperfum, które zniewolą zmysły milionów mieszkańców planety.

Bogowie mieli pierwszeństwo

Per fumum w języku łacińskim znaczy tyle, co „przez dym”, czyli za pomocą dymu. Wonne oleje pozyskiwane głównie z roślin niegdyś składano bogom jako dary ofiarne. Olejki podpalano, a ich dym roznosił zapach po świątyni.
Za ojczyznę perfum uważa się Mezopotamię. Tam też powstała pierwsza perfumeria, czyli miejsce, gdzie perfumy produkowano i sprzedawano. Potwierdzeniem owych faktów historycznych są wykonane na glinianych tabliczkach zapisy przebiegu transakcji handlowych w perfumeriach.

Z obiektów kultu religijnego wonności szybko przeniknęły na dwory władców oraz zamożnych dostojników świeckich i duchownych. Perfumy stały się wyznacznikiem luksusu, a ich używanie świadczyło o pozycji społecznej oraz materialnej.

Od olejków do perfum

Zarówno Egipcjanie, Grecy, Rzymianie oraz Arabowie używali wonności w postaci olejków. Najczęściej stosowano je poprzez nacieranie ciała po kąpieli.
Perfumy na bazie alkoholu, w którym rozcieńczone były ekstrakty roślinne zaczęto produkować pod koniec XIV wieku. Współcześnie jest to najczęściej spotykany sposób produkowania zapachów. Obok naturalnych składników wykorzystuje się również komponenty chemiczne. Perfumy produkowane na drodze syntezy chemicznej są jednak cenione znacznie niżej, do zapachów komponowanych ze składników naturalnych.

Dla Pani, dla Pana

Tradycyjnie istnieje podział na zapachy przypisane do jednej z płci, stąd każda drogeria internetowa czy sklep stacjonarny mają działy z perfumami dla kobiet i mężczyzn. Jednak coraz częściej producenci zapachów wypuszczają na rynek kolejne produkty bez określenia płci – zapachy unisex charakteryzują się niebanalnymi i uniwersalnymi kompozycjami zapachowymi – nie pachną zbyt słodko, ale też nie mają bardzo ostrych, męskich nut.
Zapachy unisex są to z reguły perfumy czy wody bardzo orzeźwiające, stąd nadają się dla ludzi młodych, bardzo aktywnych, uprawiających sport oraz dla wszystkich poszukujących letniej, wonnej rześkości. Jeśli chodzi o zapachy unisex, wody męskie czy perfumy damskie perfumeria Perfumy-marzeń ma w tym zakresie znaczne doświadczenie rynkowe, a oferta drogerii internetowej zadowoli najbardziej wymagających klientów poszukujących oryginalnych zapachów.

drogeria internetowa

Jaki zapach wybrać?

Nie ma z tym większego problemu ktoś, kto dokonuje zakupu osobiście. Wąchanie paska spryskanego próbką perfum może jednak nie wystarczyć. Wiadomo, że kompozycje uwalniają się stopniowo i inaczej pachną na skórze u różnych osób.

Zapach perfum na skórze ewoluuje, czyli zmienia się w czasie. Dzieje się to podczas trzech faz, które określane są mianem nut:
Nuta głowy
To pierwsze wrażenie, które odnosimy wąchając perfumy we flakonie lub świeżo rozpylone. Nuta głowy uwalnia głównie bardzo świeże zapachy ziołowe, cytrusowe, kwiatowe. Jej zadaniem jest wywarcie pierwszego wrażenia. Jeśli nie poczekamy na otwarcie kolejnych faz, to pierwsze wrażenie może okazać się mylące.

Nuta serca
Jest fazą uwalniającą zapachy kwiatowe oraz korzenne lub drzewne. Nuta serca utrzymuje się mniej więcej 4 godziny.

Nuta bazy, czyli podstawy
To sedno zapachu, jego energia, podstawowy składnik, który pachnie przez wiele godzin, a nawet dni – można to stwierdzić po zapachu ubrań w szafie. Wśród zapachów dominujących w bazie są ambra i piżmo.

Każdy może popełnić błąd przy zakupie perfum – zachwyt nutą głowy dość często skłania do zakupu. Aby dobrze trafić, szczególnie gdy dokonujemy zakupu przez Internet, warto znać własne preferencje zapachowe – składniki kompozycyjne perfum są podane w informacji od producenta. Jeśli ktoś wie, że nie pasuje mu na przykład zapach piżma, to będzie unikał perfum z tym komponentem.

Perfumy na prezent

To świetny pomysł, pod warunkiem, że wiemy jakiego zapachu używa osoba, którą chcemy obdarować. Znając markę perfum można dokonać wygodnego zakupu w internetowej drogerii.
Jednak pomyłki kończą na dnie szuflady z napisem: ”nietrafione prezenty”. Tam właśnie trafiają źle dobrane kosmetyki sprezentowane przez niezbyt dobrze poinformowanych darczyńców.

Do zachowania rozwagi przy robieniu prezentów skłania również wysoka cena perfum, szczególnie jeśli kupującym jest osoba spoza kręgu najbliższych. Taki prezent może być uznany za zbyt osobisty i zobowiązujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here