jod

Jod należy do pierwiastków mało znanych w naturze, a mimo to jest nam niezbędny do życia. Odnajdziemy go w każdej wodzie morskiej oraz pewnych ziemiach i wodach podpowierzchniowych. Niestety spożywanie artykułów bogatych w jod, tj. ryby, warzywa czy jaja jest niewystarczające dla pokrycia dziennego zapotrzebowania człowieka. Najniebezpieczniejsze wyniki tego etapu ważna było zobaczyć kilkadziesiąt lat temu na nowonarodzonych dzieciach o różnym stopniu zniszczenia. Dowiedz się czym zagraża deficyt jodu w ciąży i hamuj mu zawsze u siebie i własnych bliskich.

Zapotrzebowanie na jod

Dzienne zapotrzebowanie na jod jest znacznie małe, bo sięga tylko 200 mikrogramów. Kobiety na początku ciąży powinny go podawać w większych ilościach wynoszących 250 mikrogramów. Suplementacja jest potrzebna na wszystkim etapie ciąży, ponieważ hamuje możliwym wadom płodu i wspiera usposobienie mamy.

Źródła jodu

Jod jest przekazywany organizmowi szczególnie z pożywieniem, i na terenach nadmorskich wchłania się również przez układ oddechowy i skórę. Nad oceanami zawartość jodu w powietrzu sięga do 400 μg/m3, a wraz z oddalaniem się od brzegów w głąb lądu – maleje. Na ilość jodu w powietrzu jest także nacisk zanieczyszczenie środowiska. Dzienne zapotrzebowanie na jod jest uzależnione od wieku, płci i trybie życia. W stanach fizjologicznych, takich jak ciąża i laktacja oraz w czasie wzrostu u dzieci, zapotrzebowanie na ten element narasta. U ciężarnych sięga 200–250 µg/dziennie. Taka ilość umożliwia odpowiedni rozwój ciąży i wzrost płodu. Podstawowe źródło jodu dla ludzi jest pokarm, szczególnie artykuły pochodzenia morskiego (ryby, wodorosty), w niewielkim stopniu artykuły mleczne oraz jaja. Pewne pokarmy zaburzają wchłanianie jodu.

niedobór jodu w ciąży - do czego prowadzi

Należą do nich elementy wolotwórcze te w kapuście, brokułach, brukselce i rzepie, więc osoby chorujące niedoczynność tarczycy oraz będące w ciąży nie powinny powszechnie spożywać tychże artykułów. Wykorzystywanie leków witaminowo-mineralnych zawierających jod jest szczególnie zalecane kobietom w ciąży w obszarach górskich i podgórskich.

Zadbaj o przyszłość dziecka

Płód wytwarza hormony tarczycowe blisko 12 tygodnia życia. Konieczny do ich pracy jod umożliwia mu z jedzeniem mama. Więc zapewnienie odpowiedniej ilości jodu kobiecie w ciąży jest naprawdę istotne. Wiele mówi się o potrzeby stosowania kwasu foliowego czy kwasów omega 3, natomiast zapomina się jak negatywne wyniki może wywołać dieta uboga w jod. Bezpośredni nacisk jodu na wzrost dziecka jest wyjątkowo istotny dla jego dalszego życia i zdrowia. Możliwe powikłania u dziecka, jakie było za mało jodu to niedorozwój mózgu czyli kretynizm, który wpływa nie wyłącznie na jego psychikę, jednak także wygląd, sposób poruszania i porozumiewania. Niedobór jodu u dzieci wpływa na uzyskiwanie gorszych sukcesów w nauce aniżeli zdrowi rówieśnicy, zmniejsza możliwość uczenia, kojarzenia i niekorzystnie składa się na ich intelekcie. W wieku dorosłym takie osoby będą miały trudność z płodnością a osoby z utrzymaniem ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here