Osoby na emeryturze chętnie wyjeżdżają na wakacje, gdyż mają wiele wolnego czasu i mogą do woli podróżować. Nie są zobowiązani opieką nad dziećmi, są bardziej niezależni i wolni, chętniej zwiedzają, poznają nowe miejsca i nieznane zabytki. Często jedyną przeszkodą są problemy zdrowotne lub problemy finansowe.
Osoby starsze, które chciały by zaoszczędzić nieco na wyjeździe powinny zarezerwować wyjazd kilka miesięcy wcześniej. Warto udać się na urlop poza sezonem letnim, wczesną jesienią lub wiosną.
Ceny w hotelach i bilety wstępu na dodatkowe atrakcje są wtedy znacznie niższe. Biura podróży poza sezonem oferują zniżki i ciekawe promocje. Emeryci mogą liczyć na dodatkowe zniżki ze względu na swój wiek. Często koszt wyjazdu można rozłożyć na raty i spłacać małe kwoty przez kilka miesięcy.
Osoby samotne, wdowy, panny lub kawalerowie także powinny udać się na taki wyjazd. Jest to doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości, przyjaźni a często wiele osób na wczasach odnajduje także nową miłość. Taki wyjazd może odmienić życie.
Wczasy dla seniorów organizują biura podróży a czasem także gminne lub miejskie ośrodki kultury. Nieco różnią się one od normalnych wycieczek, mają program dostosowany do wieku i stanu zdrowia uczestników.
Organizatorzy ze względu na wiek klientów ostrożnie dozują atrakcje i poświęcają więcej czasu na piesze wycieczki i aktywny wypoczynek.
Seniorzy mogą liczyć także na opiekę lekarzy pierwszego kontaktu, dietetyków i fizjoterapeutów, co w tym wieku jest bardzo ważne. Hotele i domy wczasowe w ofercie posiadają także masaże lecznicze, relaksacyjne oraz lekkie zajęcia na siłowni. Takie zabiegi poprawiają krążenie krwi, ogólne samopoczucie i stan zdrowia. Mają one zbawienny wpływ na stawy i mięśnie. Bardzo ważne są także zajęcia na basenie, lekcje pływania lub aerobik. W hotelach zajęcia prowadzą doświadczeni animatorzy, którzy zabawiają osoby starsze w czasie wolnym.
Turnusy dla seniorów często organizowane są w nadmorskich miejscowościach, w trójmieście, na Mazurach lub w Bieszczadach. Spacery brzegiem morza lub jeziora są bardzo przyjemne o każdej porze dnia, zarówno wczesnym rankiem jak i późnym popołudniem. Powietrze nad morzem jest bardzo bogate w jod, który ma wspaniały wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Wzmacnia ono układ odpornościowy i skutecznie poprawia samopoczucie.
Oczywiście uczestnicy według własnego uznania i możliwości finansowych wybierają miejsce, długość pobytu i dodatkowe atrakcje z których skorzystają.
W późnych godzinach wieczornych odbywają się spotkania towarzyskie, które mają na celu zintegrowanie grupy i dokładniejsze poznanie się.
Do posiłków seniorzy otrzymują często także suplementy diety, bogate w witaminy i minerały, które mają pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, wzrok, zawierają magnez, żelazo, cynk, selen i wapń.
Wapń i witamina D wzmacnia kości dlatego suplementy zawierające te składniki powinny być regularnie zażywane.
Warto zdecydować się na taki wyjazd samotnie, z mężem, żoną lub przyjaciółką.