Co zrobić, aby zdecydować się na odpowiedniej jakości śruby? Na pewno warto znać wszystkie najważniejsze rodzaje tych elementów złącznych. Można się tego dowiedzieć po przeczytaniu poniższego artykułu. Bardzo gorąco do tego zachęcamy, ponieważ znajduje się w nim wiele przydatnych informacji.
Jakie wyróżniamy rodzaje?
Można na przykład zdecydować się na śruby z łbem sześciokątnym. Takie, jak akcesoria z niepełnym gwintem (DIN 931/ISO 4014/PN 82101). Czym charakteryzują się produkty z tej grupy? Śruby sześciokątne – posiadające metryczny rodzaj gwintu – występują w kilku różnych klasach wytrzymałości. To następujące opcje: 5.6, 5.8, 8.8, 10.9 i 12.9. Akcesoria tego typu powstają z rozmaitych materiałów. W tym gronie znajduje się między innymi stal nierdzewna, stal kwasoodporna A4 albo komponent węglowy. Fachowcy bardzo dokładnie oraz pieczołowicie zabezpieczyli takie elementy złączne przed działaniem korozji – między innymi stosując ocynk galwaniczny, ocynk galwaniczny żółty albo proces zwany oksydowaniem. Takie śruby sześciokątne z niepełnym gwintem mają bardzo szerokie zastosowanie. Między innymi biorąc pod uwagę niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest to związane z tym, że są bowiem bardzo odporne na działanie korozji.
W tej grupie wyróżniamy również takie elementy, jak śruby drobnozwojne z pełnym albo niepełnym gwintem, śruby do połączeń sprężanych, elementy z kołnierzem, akcesoria pasowane itp.
Często wybierane przez Klientów są również akcesoria z gniazdem sześciokątnym. Tutaj opcji też nie brakuje. Można zdecydować się między innymi na śruby imbusowe. Tak samo, jak na akcesoria z łbem stożkowym lub kulistym. Do dyspozycji Klientów są również elementy złączne z łbem kulistym podkładkowym, imbusowe z obniżonym łbem, pasowane oraz imbusowe z kołnierzem ząbkowanym.
Dobrej jakości podmioty sprzedające takie właśnie akcesoria gwarantują również inne rodzaje. To na przykład elementy oczkowe, kciukowe, dwustronne, motylkowe, fundamentowe itp.
Gdzie mogą być zastosowane?
Porządne śruby – wykonane przez dobrego producenta oraz spełniające normy ISO/DIN/PN – mogą być zastosowane w wielu rozmaitych sytuacjach. Między innymi w trakcie budowy rozmaitych konstrukcji czy składania odpowiednio działających potem maszyn. Poza tym znajdują one zastosowanie uwzględniając branżę motoryzacyjną, szeroko rozumiany przemysł, produkcję wyposażenia kuchennego lub aparatury spożywczej. Ze względu na dużą odporność na korozję, śruby nierdzewne są natomiast często stosowane w trakcie montowania zewnętrznych balustrad metalowych lub tymczasowych namiotów magazynowych itp.