Każdego dnia napotykamy wiele problemów, które często stanowią dla nas dużą blokadę w osiąganiu swoich celów i samorozwoju. Wszystko jednak leży w naszych rękach, ponieważ jesteśmy kowalami własnego losu. Owszem, wiele problemów może być naprawdę poważnych, jednak nie ma sytuacji, z której nie byłoby wyjścia. Przede wszystkim musimy skoncentrować się na naszych celach, do których dążymy i przestać rozpraszać się codziennymi błahostkami, które w rzeczywistości nie mają żadnego wpływu na nasze życie.

Rozgranicz to, co najważniejsze z tym, co jest mniej istotne

Najważniejsze są nasze życiowe cele. W momencie, gdy zaprzątamy sobie jednocześnie głowę błahymi problemami nie jesteśmy w stanie dążyć do tego, co dla nas najważniejsze. W każdym aspekcie życia musimy też podejmować decyzje, które będą dla nas jak najkorzystniejsze, przykładowo: często nasza praca nas nie satysfakcjonuje, lecz nie bierzemy pod uwagę zwolnienia się, ponieważ musimy zapewnić stały dochód naszej rodzinie.

W rzeczywistości jednak taka praca bardzo męczy nas psychicznie, z czego często nie zdajemy sobie sprawy i tkwimy w tym przez długi czas. Dlatego nie powinniśmy rezygnować z marzeń oraz samorozwoju – należy jak najszybciej rozpocząć poszukiwania nowej pracy.

Podziel problemy na konkretne kategorie

Gdy przytłacza nas nadmiar problemów nie warto podchodzić do rozwiązywania ich na raz. Warto wtedy podzielić je sobie na następujące kategorie:

 • pilne i ważne,
 • ważne, lecz nie aż tak pilne,
 • nieważne, ale dosyć pilne,
 • nieważne i niezbyt pilne.

Rozwiązywanie ich powinno następować właśnie w takiej kolejności, najważniejsze muszą być dla nas te kwestie, które dotyczą nas samych oraz naszych najbliższych i decydują o ważnych  kwestiach w naszym życiu. Jeśli zabierzemy się za wszystko jednocześnie, nasze problemy przytłoczą nas i przestaniemy sobie z nimi radzić, co więcej – możemy nabawić się problemów psychicznych.

Nie bierzmy sobie zbyt dużo na głowę

Wiele kwestii wydaje się dla nas być nie do rozwiązania i przytłaczają nas przez to jeszcze bardziej. Dlatego dobrze jest nauczyć się rozkładania ciężkich spraw na kilka części, gdzie będziemy rozwiązywać każdą po kolei.

Na każdy problem składa się kilka kwestii, każda z nich również ma wiele elementów, rozpracujmy więc każdy z nich i załatwmy w odpowiedniej kolejności. Nagle może okazać się, że wcale nie było to takie trudne, a załamywanie rąk i trapienie się przez długi czas było całkowicie zbędne.

Doceniaj swoje postępy

Ludziom często wydaje się, że liczy się tylko i wyłącznie cel, jednak wiele przeciwności, które pokonujemy po drodze są elementami składającymi się na nasz sukces, dlatego pamiętajmy by doceniać każdy postęp, który uczynimy.

Dobrym pomysłem jest nagradzanie się za kolejne sukcesy, dzięki czemu poczujemy się z tym o wiele lepiej i znacznie łatwiej będzie nam w dalszym ciągu dążyć do zamierzonego efektu. Pozbędziemy się tym samym dużej ilości stresów i nerwów, a zapewnimy świetne samopoczucie psychiczne. Nagrodą może być drobiazg, który sobie zafundujemy lub coś, co sprawia nam prawdziwą radość i pozwoli zrelaksować się lub odprężyć.

Nie podejmujmy walki samotnie

Wiele osób wstydzi się lub zwyczajnie nie chce prosić inne osoby o pomoc, nawet jeśli chodzi o najbliższych członków rodziny. Dlaczego reagujemy w taki sposób? Ponieważ nie chcemy obciążać najbliższych swoimi problemami, a także wmawiamy sobie, że zawsze ze wszystkim poradzimy sobie najlepiej sami.

W rzeczywistości wsparcie bliskich i przyjaciół może się okazać bardzo pomocne i dzięki niej o wiele szybciej i łatwiej rozwiążemy nasze problemy:

 • Jeśli weźmiemy wszystko sami na barki przytłoczymy się i zamkniemy w sobie, pogłębiając zły stan psychiczny.
 • Zwracając się o pomoc możemy liczyć na całkiem świeże i zupełnie inne spojrzenie na sprawę, którego my wcześniej nie dostrzegaliśmy.
 • Często jesteśmy zbyt słabi na to, by samemu rozwiązać wszystkie swoje problemy, nasi bliscy mogą przejąć część obowiązków lub rozwiązać za nas pewne kwestie, dzięki czemu kamień spadnie nam z serca.
 • Nie bądźmy z góry nastawieni na to, że nikt i tak nie będzie chętny by nam pomóc, wręcz przeciwnie – często po krótkiej rozmowie okazuje się, że otrzymamy ją bez większego zastanowienia.

Zmierzmy się ze swoimi problemami

Kiedy dopadnie nas natłok problemów musimy koniecznie stawić im czoła, najważniejsze są tu nasze uczucia, myśli, a przede wszystkim działania.

Kierując się następującymi wskazówkami możemy uporać się z nimi szybciej i łatwiej:

 • Nie ukrywajmy emocji, przede wszystkim złości i smutku, tłumienie ich w sobie niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie psychiczne.
 • Zdawajmy sobie sprawę z wagi problemu, nie bagatelizujmy tego, co najważniejsze i nie wyolbrzymiajmy niektórych spraw do rangi niemożliwych.
 • Nauczmy się zapewniać sobie relaks i spokój każdego dnia.
 • Myślmy przede wszystkim optymistycznie, nastawmy się na to, że wszystko się uda, a my z pewnością osiągniemy nasz cel. Nie dopuszczajmy do siebie stwierdzenia, że czegoś nie uda nam się zrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here