rzucanie palenia

Wraz z Nowym Rokiem niezmiennie słyszymy jedno hasło – „nowy rok, nowa ja”. Niestety, jak wszyscy wiemy, słowa te rzadko naprawdę mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ludzie wymyślają sobie postanowienia, które chcą wdrożyć w życie, i czasami faktycznie im się to udaje, ale tylko na chwilę. Przyczyną tego jest trudność w utrzymaniu tego postanowienia albo obecność skutków ubocznych, które utrudniają nam życie. Tak właśnie dzieje się w przypadku jednego z najpopularniejszych postanowień, jakim jest rzucenie palenia. Według statystyk bardzo małej grupie osób naprawdę udaje się już nigdy nie sięgnąć po papierosa po tym, jak sobie to postanowią. Jak oni dokonują czegoś tak, wydawałoby się, niewiarygodnie trudnego i niemal niemożliwego? Właśnie na to pytanie dręczące miliony ludzi na całym świecie odpowiemy w poniższym artykule.

Jak skutecznie rzucić palenie?

Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, a w konsekwencji zastosować to w naszym życiu, musimy najpierw odpowiedzieć sobie na bardzo ważne, podstawowe pytanie: czym tak naprawdę jest skuteczne rzucenie palenia? Wiele osób myśli, że zna odpowiedź na to pytanie. W końcu wydaje się ono niezwykle proste. Jeśli odpowiedziałeś, że skuteczne rzucenie palenia równa się nie sięgnięciu już nigdy więcej po naszego ukochanego przez lata papierosa, to jesteś w olbrzymim błędzie. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób nie likwidujemy nałogu. Żeby naprawdę się go pozbyć, musimy sięgnąć do jego korzeni i zlikwidować samą potrzebę zaspokojenia głodu nikotynowego, chęć sięgnięcia po papierosa. Jak to zrobić? Poniżej podajemy kilka sprawdzonych sposobów:

  • ustal datę startową: nigdy nie rzucaj palenia „od jutra”, „od poniedziałku”. Weź karteczkę samoprzylepną, napisz na niej konkretną datę, od której w twoim domu nie będzie papierosów ani rzeczy z nimi związanymi. Przyklej karteczkę w widocznym miejscu, żebyś wiedział, że to jest dzień, w którym zmieniłeś swoje życie.
  • odetnij się od palących kolegów: naukowcy twierdzą, że jesteśmy wypadkową trzech najbliższych nam osób. Jeżeli ludzie ci są nałogowymi palaczami, niemal na pewno my też nimi jesteśmy. Powinniśmy również odciąć się od towarzystwa, które w pewien sposób wymusza na nas zachowania typowe dla palaczy. Na przykład, jeśli nasi znajomi z pracy wychodzą na przerwie „na papieroska”, pragniemy dotrzymać im towarzystwa i siłą rzeczy również wychodzimy „na fajkę”, zapalamy ją, wciągamy w płuca dym, upajamy się nikotyną. Nawet jeżeli postanawiamy sobie, że idziemy tylko potowarzyszyć, to są niezmiernie duże szanse, że ulegniemy presji ze strony kolegów i namówią nas oni na karmienie swojego raka płuc poprzez zapalenie papierosa. Dlatego najlepiej będzie, jeśli przestaniemy obracać się w palącym towarzystwie.
  • myśl o tym, co będziesz czuł po uwolnieniu się od nałogu: czyli myśl o nagrodzie. Często zbytnio zamartwiamy się negatywnymi skutkami procesu rzucenia palenia i nie myślimy w ogóle o tym, co będziemy odczuwać po przejściu przez cały proces odwyku. A co to będzie? Oczywiście, same najlepsze rzeczy: wzrost energii, poprawa kondycji, pozbycie się kaszlu i chrypki palacza, przyjemniejszy zapach ubrań, ładniejsze zęby oraz cera… i wiele więcej. Jeśli chcesz wiedzieć co jeszcze będziesz odczuwać, sam się przekonaj!

jak skutecznie rzucić palenie

Bezbolesne rzucanie palenia, czyli co zrobić, gdy dokuczają nam skutki uboczne?

Nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące rzucaniu palenia są czymś, co zazwyczaj decyduje o naszym powrocie do nałogu. Często zdarza się taka sytuacja, że samo unikanie papierosów i nie sięganie po nie jest niezwykle łatwe, ale co nam bardzo przeszkadza, to towarzyszące temu skutki uboczne. Nie ma w nich nic dziwnego, w końcu organizm nagle przestaje dostawać to, czego codzienną dawkę dostarczaliśmy mu często od wielu lat. Dlatego domaga się od nas nikotyny, którą wcześniej tak chętnie przyjmowaliśmy, i zaczyna się buntować. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy, nigdy nie byliśmy i nie będziemy niewolnikami naszego organizmu. To my wiemy, co jest dla niego dobre i my będziemy decydować o tym, czy zadbamy o jego zdrowie czy pozwolimy pogrążyć się w nałogach i chorobach. Jak więc poradzić sobie z buntem naszego organizmu?

  • poirytowanie: kiedy nie możemy ukoić nerwów papierosem, stajemy się jeszcze bardziej nerwowi. Na szczęście, możemy łatwo temu zaradzić zwiększając aktywność fizyczną lub biorąc relaksującą kąpiel.
  • głód nikotynowy: zajmij się czymś, a najlepiej – tak jak w poprzednim punkcie – zajmij się jakimś sportem.
  • zaparcia: stosuj powszechnie znane metody likwidujące zaparcia. Przede wszystkim zwiększ ilość błonnika w diecie. Poza tym możesz dodawać do posiłków siemię lniane, które znacząco wspomaga pracę jelit.
  • chrypa, ból gardła: to też jest czymś, co musisz przeczekać. Możesz pomóc sobie ssąc pastylki na ból gardła oraz stosować domowe sposoby takie jak spożywanie miodu.

Dzięki powyższym metodom na rzucenie palenia oraz zmniejszenie towarzyszących mu nieprzyjemnych objawów z pewnością uda ci się zlikwidować nałóg. Pozostaje nam tylko życzyć powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here