Rozmnażanie płciowe

Człowiek należy do organizmów, które rozmnażają się płciowo. Oznacza to, że aby doszło do zapłodnienia i rozwoju nowego życia muszą spotkać się dwie komórki rozrodcze – męskie i żeńskie, występujące u różnych osobników.

Komórka rozrodcza żeńska

Komórka rozrodcza żeńska zwana jest komórką jajową lub po prostu jajeczkiem. Ma ona okrągły kształt, otoczona jest wieńcem promienistym i otoczką przejrzystą . Wewnątrz komórki jajowej znajduje się cytoplazma z niewielką ilością żółtka, a w niej jądro zawierające połowę informacji genetycznej przyszłego osobnika – 23 chromosomy. Komórka jajowa dojrzewa w procesie oogenezy. Wytwarzana jest przez jajnik co 28 dni, z tym że za każdym razem powstaje ona tylko w jednym jajniku. Po uwolnieniu komórki jajowej z pęcherzyku Graafa oczekuje ona w jajowodzie na plemnika, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Czas życia komórki to 24 godziny. Komórka jajowa jest największą komórką rozrodczą (średnica 0,12 mm) i nie ma zdolności poruszania się. Co ciekawe żeński płód zaczyna wytwarzać własne komórki jajowe już od dziewiątego tygodnia życia, a kobieta podczas swojego życia uwalnia przeciętnie 400 – 500 komórek jajowych.

Komórka rozrodcza męska

Komórka rozrodcza męska nazywana jest plemnikiem. W pełni dojrzałe plemniki zbudowane są z owalnej główki, zawierającej DNA oraz akrosom, szyjki i witki, która umożliwia plemnikom poruszanie się. Mają one około 60 µm długości i powstają w jądrach w procesie spermatogenezy. Trwa ona około szesnastu dni, ale do wytworzenia całości dojrzałej spermy potrzeba około dwóch miesięcy. Mężczyzna podczas swojego życia przeciętnie produkuje do 525 miliardów plemników. Ponieważ to plemniki są komórką rozrodczą posiadającą zdolność przemieszczania się, zapłodnienie jest uzależnione od ich kondycji. Na jakość spermy wpływ mają przebyte infekcje, sposób odżywiania się, higiena życia.

Gdzie dochodzi do zapłodnienia i kiedy?

Komórka jajowa oczekuje jedną dobę na plemnika w jajowodzie. Jeśli plemnik trafi do jajowodu za wcześnie lub za późno do spotkania gamet nie dojdzie, dlatego bardzo ważne jest, aby był spełniony jeszcze jeden warunek – moment owulacji. Kiedy dotrą do jajeczka najsilniejsze i najszybsze osobniki, tylko jeden z nich dzięki zawartym enzymom rozpuszcza osłonkę komórki i do niej wnika. Nie jest to przypadkowy osobnik – musi być on zdrowy, z odpowiednią strukturą biologiczną, właściwą budową, optymalną fizjologią i stopniem ruchliwości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/blog/pl/komorka-jajowa-zaskakujace-fakty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here