Jak dbać o zegarek do nurkowania

Znalezienie odpowiedniego zegarka do nurkowania bywa nie lada wyzwaniem, ponieważ modeli jest bardzo dużo. Kiedy już się to uda należy o niego odpowiednio dbać, ponieważ w istotny sposób wpływa on na bezpieczeństwo nurka, ale także bywa dość drogi. W jaki sposób należy dbać o zegarek, by długo był sprawny?

Samodzielna kontrola

Przed każdym wejściem do wody trzeba sprawdzić, czy zegarek do nurkowania jest sprawny. Oczywiście nie wszystko można samodzielnie sprawdzić, ale i tak coś może wzbudzić wątpliwości, a wówczas nie należy korzystać z zegarka.

Należy także sprawdzić, czy przed zanurzeniem zegarek i koronka są we właściwej pozycji, czy koronka jest właściwie dokręcona – jeśli te warunki nie zostaną spełnione, to może dojść do zalania zegarka, a więc zaprzestania jego działania.

Przegląd u profesjonalisty

Raz do roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu, bezwzględnie należy dokonać przeglądu zegarka do nurkowania u zegarmistrza – sprawdzi on działanie wszystkich funkcji, jego szczelność. Jeśli zegarek został upuszczony, uderzono nim w cos, to również powinien przejść dodatkowy przegląd – wstrząs mógł wpłynąć na jego szczelność, uszkodzić zabezpieczenia, a jest to po prostu niebezpieczne. Dzięki takim przeglądom można mieć pewność, że zegarek do nurkowania nie zawiedzie, gdy znajdziemy się pod wodą.

Warto w tym przypadku sprawdzić, czy producent zegarka nie oferuje usług w tym zakresie. Niekoniecznie są one w pakiecie gwarancyjnym (choć i to może się zdarzyć), ale na przykład w ramach dodatkowego ubezpieczenia lub odpłatnej usługi. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ producent będzie mógł najlepiej sprawdzić, czy zegarek nadal pełni wszystkie funkcje, które obiecywano w ulotce, a może konieczna jest naprawa lub kupno nowego.

Baterie

Baterie to kluczowy element zegarka do nurkowania – bez nich żadna funkcja nie zadziała. Warto zapisywać sobie datę ostatniej wymiany baterii i ile potencjalnie może wytrzymać, a następnie wymienić ją nim ten termin upłynie.

Wielu nurków ma także dobry zwyczaj polegający na wymianie baterii na początku sezonu nurkowego. Dzięki temu mogą być pewni jego sprawności, a przy tym nie muszą się martwić pilnowaniem dat wymiany baterii.

Zegarki do nurkowania znajdziesz w ofercie Divezone.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here