Czy można nauczyć się języka niemieckiego wyłącznie w oparciu o teorię? Prawdę mówiąc, nawet najlepszy kurs języka niemieckiego, nie zastąpi przebywania w naturalnym otoczeniu językowym. O czym zatem warto pamiętać, wybierając skuteczny kurs dla siebie?
Native speaker to podstawa!
W nauce języka niemieckiego native speaker odgrywa ogromną rolę. Im więcej zostanie z nim przeprowadzonych zajęć, tym większa szansa na to, że nauka ta przyniesie określone efekty. Rola speakera jest pod tym względem nieprzeceniona. Któż jak on wyuczy uczestników kursu naturalnych zwrotów i idiomów?
Przy wyborze kursu języka niemieckiego, warto też zwrócić uwagę na opinie dotyczące zajęć ze speakerem. Jeśli organizatorzy kursu często „kasują” zajęcia z nim na rzecz nauki gramatyki, to takie zajęcia raczej nie przyniosą spodziewanego efektu. Naturalnie gramatyka również jest ważna, ale to zaledwie szkielet (literacki) całej wiedzy językowej.
Gazety i literatura
W trakcie nauki języka niemieckiego, bardzo ważne jest otaczanie się niemieckojęzycznym słowem pisanym. Jest to szczególnie istotne ze względu na konieczność zapoznania się nie tylko z „językiem literatów”, ale też z wieloma idiomami, tożsamymi dla określonych pojęć językowych.
Naturalnie gazety nie muszą być najnowszymi pozycjami dziennikarskimi. Niemniej można postawić na tytuły z różnych regionów Niemiec. Dzięki temu łatwiej będzie można wychwycić językowe „smaczki”, którymi różnią się naleciałości z różnych regionów państwa niemieckiego. Wbrew pozorom języki np. Bawarii i Branderburgii znacznie się różnią.
Coach to podstawa!
Kurs języka niemieckiego powinien być wsparty przez profesjonalny coaching. Bądź co bądź – nauka języków obcych jest bardzo zawiła i niejednokrotnie uczestnikom nie chce się jej kontynuować. Coaching realizowany przez profesjonalnego doradcę, to prosty sposób na osiągnięcie oczekiwanych efektów szkolenia.
Reasumując, kursy języka niemieckiego to w miarę prosty sposób na – przynajmniej podstawowe – opanowanie tego języka. Niestety nawet najlepszy kurs, szkolenie, czy też inna forma kształcenia nie sprawdzi się, jeśli jego uczestnik nie będzie chciał go kontynuować. Tymczasem opanowanie niemieckiego to – z gospodarczego punktu widzenia – jedna z kluczowych kwestii.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.