Sposoby na zmotywowanie dziecka do sprzątania

Jak dobrze wiadomo, większość dzieci nie przepada za sprzątaniem po sobie. Zazwyczaj stanowi to duży problem większości rodziców, którzy nie potrafią przekonać swojej pociechy do zachowywania porządku w swoim pokoju, a czasem nawet w całym domy. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak przekonać dziecko do sprzątania. Razem z https://objawyciazy.edu.pl/ przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc zapanować nad bałaganem.

Wspólne sprzątanie

Większość dzieci traktuje sprzątanie jak karę – szczególnie jeśli rodzice stoją im nad głową i przydzielają zadania. Zamiast patrzeć, jak Twoje dziecko niechętnie sprząta, zaproponuj mu wspólną pracę. Możesz mu dotrzymać towarzystwa i pokazać jak w szybki i bezproblemowy sposób może posprzątać pewne rzeczy. Gwarantujemy Ci, że taka forma porządków będzie dla dziecka o wiele przyjemniejsza i chętniej weźmie się za układanie zabawek czy ścielenie łózka. Oczywiście nie chodzi o to, aby wyręczać dziecko we wszystkich pracach – wystarczy, że pomożesz mu w paru rzeczach i będziesz motywować go swoją obecnością i pozytywnym nastawieniem.

Zawody w porządkach

To sposób, który sprawdzi się szczególnie w przypadku rodzeństwa. Chodzi o to, aby urządzić zawody w sprzątaniu pokoju. Jak wiadomo, dzieci uwielbiają rywalizować i chwalić się swoimi osiągnięciami dlatego może ich to przekonać do posprzątania. Możesz np. zrobić zawody w odkładaniu klocków na ich miejsce. Dziecko, które odłoży, najwięcej klocków do pudełka wygrywa. Pamiętaj jednak o tym, aby przygotować nagrody dla wszystkich dzieci, które brały udział w zabawie. Oczywiście ta za pierwsze miejsce musi być najatrakcyjniejsza, aby maluchy miały motywację do tego, aby brać udział w takiej formie sprzątania.

Motywacja

Już od najmłodszych lat powinieneś uczyć swoje dziecko, że należy sprzątać. Dzięki temu będzie ono wiedziało, że jest to jego obowiązek. Możesz motywować go do tego nagrodą np. tym, że po sprzątaniu pójdziecie na plac zabaw. Dzięki temu chętniej wykona swoje obowiązki https://objawyciazy.edu.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here