Podłoga na balkonie

Balkon może stanowić doskonałą alternatywę dla przydomowego ogródka. Właśnie na nim można spędzać czas wolny, pić poranną kawę, cieszyć się promieniami słońca czy hodować ulubione kwiaty. Nie ma jednak wątpliwości, że aby móc korzystać z tej przestrzeni przy zachowaniu optymalnego komfortu, ale również bezpieczeństwa, trzeba balkon właściwie przygotować. Ponieważ panują na nim różne warunki i jest narażony na liczne czynniki destrukcyjne, warto dobrze przemyśleć wybór materiałów wykończeniowych. Szczególną uwagę zwróć na podłogę na balkonie. Podpowiadamy, jaka sprawdzi się najlepiej.

Idealna podłoga na balkon, czyli jaka?

Podłoga na balkonie ma sprzyjać codziennemu korzystaniu z tej dodatkowej strefy przynależnej do mieszkania. Musi być łatwa w utrzymaniu czystości, ponieważ każdego dnia ulega zabrudzeniu przez kurz, pyły czy opady deszczu. Musi być też w pełni odporna na trwałe zabrudzenia, aby balkon był zawsze estetyczny. 

Od balkonowej podłogi wymaga się odporności na wszelkie destrukcyjne czynniki jak wysokie albo bardzo niskie temperatury, działanie promieni słonecznych, deszczu oraz śniegu. Zwróć również uwagę, że balkony bardzo często zostają zanieczyszczone przez ptasie odchody. Należy wskazać, że odchody gołębi są niezwykle toksyczne, zawierają liczne kwasy, które mogą trwale uszkodzić poszczególne elementy balkonu. 

Wybierając odpowiednią podłogę na balkon, należy też uwzględnić własną wygodę. Podłoga musi być antypoślizgowa, niewymagająca w kwestii jej pielęgnacji ani konserwacji. Najlepiej wybrać materiał, który będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ciężar, rysowanie, ścieranie, pękanie, wypaczanie. Materiał powinien służyć w swojej pełnej doskonałości przez wiele lat bez konieczności ponoszenia dodatkowych inwestycji z tytułu utrzymania estetyki i funkcjonalności balkonu.

Jaki materiał na podłogę na balkonie wybrać?

Pomijając kwestie techniczne prawidłowego montażu materiału, którym będzie obudowana podłoga na balkonie, najlepiej sprawdzają się płytki ceramiczne, gres, terakota, naturalny kamień. Dzisiaj coraz częściej stosuje się również starą cegłę (jeśli jest właściwie zabezpieczona), surowy beton albo innowacyjną żywicę epoksydową o doskonałych właściwościach. Co ciekawe, tego rodzaju materiały wykończeniowe doskonale sprawdzają się w warunkach zewnętrznych, ale z powodzeniem można je stosować również we wnętrzu mieszkania. Warto podkreślić, że producenci oferują dzisiaj tak szeroki wybór tego rodzaju materiałów, że bez problemu udaje się wybrać ten wedle preferowanego wzoru, koloru czy struktury. Dzięki temu podłoga na balkonie może być designerska i stanowić główny element dekoracyjny tej strefy. 

Jaki materiał nie sprawdzi się na balkonową podłogę? Nie zaleca się stosowania naturalnych desek drewnianych, lepszą opcją będą deski kompozytowe, chociaż trzeba przyznać, że te nieco się nagrzewają pod wpływem słońca. Średnio dobrym pomysłem będzie również wykładzina czy tzw. sztuczna trawa, można za to wykorzystać specjalne, wodoodporne chodniki na tarasy zewnętrzne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here