Każdy z nas orientuje się, dlaczego powstają blizny na ciele. Najczęściej bowiem ich pojawienie się powiązane jest z urazami, aczkolwiek należy też wiedzieć, że blizny mogą powstać po chorobach dermatologicznych, a także w wyniku operacji chirurgicznych. Można również dowiedzieć się ze stron specjalistycznych innych ważnych faktów związanych z bliznami.
Informacje o bliznach, o których nie wiedzą wszyscy
Do niedawna niewiele osób zdawało sobie sprawę z tego, że to w jaki sposób zagoi się blizna uwarunkowane jest genetycznie. Od kiedy natomiast istnieją takie portale jak wszystkoobliznach.pl można wyraźnie poszerzać swój zakres wiedzy w tym temacie. Można na przykład przekonać się, jak dobrze na widoczność blizny działają żele oraz plastry silikonowe Sutricon. Kolejnym ważnym faktem jest to, że samo umiejscowienie blizny wpływa na to, po jakim czasie ona się zagoi. Warto wiedzieć, że najmniej widoczne są blizny na dekolcie,
górnej części ud, a także na brzuchu i plecach. Mało kto zdaje też sobie sprawę z tego, że dla zrastania się blizny ważne są pierwsze tygodnie po przebytej operacji, a więc po prostu to, jak ktoś dba o bliznę. Sam proces zabliźniania się rozpoczyna się parę godzin po operacji, ponieważ komórki skóry zaczynają wytwarzać włókna kolagenowe, a krew zaczyna przepływać przez rozcięte tkanki skóry.
Wzmożona aktywność gojenia się rany ma miejsce do 6 tygodni po zabiegu.
Co trzeba wiedzieć, przy codziennej pielęgnacji blizny?
Codzienna pielęgnacja blizny jest bardzo istotna, dlatego tak ważne jest to, aby tuż po zagojeniu się blizny zdjąć opatrunek i jej nie przegrzewać. Z drugiej strony, należy też pamiętać o tym, aby blizny nie wystawiać na nadmierne działanie promieni słonecznych. Można dostrzec, że mimo, iż wiedza naukowa poszerza się i staje się coraz powszechniejsza, to w temacie blizn istnieje jeszcze wiele mitów. Dlatego każdą informację należy sprawdzać dokładnie, zwłaszcza wtedy, kiedy sami mamy do czynienia ze świeżą blizną. Musimy po prostu rozsądnie dbać o nową ranę.