Czym są instalacje fotowoltaiczne

Z roku na rok instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Powodem takiego stanu rzeczy są stale wzrastające ceny prądu, lecz również liczne awarie i przerwy w dostawie. Co jednak bardzo ważne, do tej pory takie instalacje zarezerwowane były dla osób znających się na branży. Jak przybliżyć to zagadnienie laikowi?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Na samym początku warto się zastanowić nad tym, czym jest taka instalacja fotowoltaiczna oraz w jaki sposób ona działa. Wbrew pozorom jest to o wiele prostsze, niż się wydaje.Instalacje fotowoltaiczne składają się przede wszystkim z paneli solarnych, podłączonego do nich inwertera, który pełni zadanie sterowania, a także akumulatorów, które gromadzą energie. Zasada działa tego sprzętu jest bardzo prosta – pokrótce panele generują z energii słonecznej prąd, który jest magazynowany w akumulatorach i który w razie potrzeby jest używany do zasilania poszczególnych urządzeń w domu.

Finansowanie instalacji fotowoltaicznej

Co prawda taka instalacja potrafi obniżyć rachunki za prąd, a często nawet w pełni uniezależnić się od dostawcy energii, lecz nie da się ukryć, dość sporo kosztuje. Cały komplet, razem z panelami, akumulatorami oraz oczywiście potrzebnym okablowaniem, to często wydatek nawet około 30 tysięcy złotych. Na szczęście zarówno państwo, jak i unia europejska wspierają te technologie i jej wykorzystanie przez obywateli, więc stosunkowo łatwo można na nią uzyskać ogromne dofinansowanie, które sprawia, że koszt zakupu takiej instalacji zostaje pomniejszony o nawet 80%.

Czy opłaca się mieć instalację fotowoltaiczną?

Na koniec pozostaje już tylko najważniejsze chyba pytanie, czyli czy opłaca się mieć taką instalację fotowoltaiczną? Czy na pewno poniesione na nią koszta są w stanie się w ogóle zwrócić, a jeśli tak, to jak szybko?Rzecz jasna instalacje fotowoltaiczne są opłacalne, ponieważ pozwalają znacznie obniżyć rachunki za prąd, często zupełnie je usuwając, a jeśli posiada się efektywną instalację, nawet można na niej zarabiać, ponieważ dostawca ma obowiązek skupić nadmiar wyprodukowanej przez nas energii. Sprawia to, że całe urządzenie zwraca się bardzo szybko i może nawet zacząć generować zysk.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here