Stłuczenia z reguły nie są aż tak bardzo groźne, niemniej jednak bardzo bolesne i naprawdę potrafią utrudnić życie. Pomyśl tylko o tym paskudnym, przeszywającym bólu przy każdym ruchu… Brrr, okropność! Więc co na stłuczenia można stosować i jak takową kontuzję zaleczyć? Zapraszam do dalszej lektury.
Często podstawową metodą leczenia wszelkich stłuczeń jest przyłożenie kostki lodu lub czegoś innego, równie zimnego do bolącego miejsca. Jednak nie zawsze – czasem niezbędna będzie wizyta u lekarza, gdyż objawy występujące przy stłuczeniu mogą być łatwo pomylone z objawami zwichnięć lub nawet złamań. Dlatego bardzo ważne jest tu rozpoznanie. Jeśli lekarz wykluczy poważniejsze urazy i jednoznacznie określi stłuczenie – dalsza część artykułu może okazać się bardzo przydatna.
Czym tak naprawdę jest stłuczenie? Jest to uraz zamknięty tkanek oraz stawów okołotkankowych, połączony czasem z urazem mięśni, drobnych naczyń oraz wylewem krwi do przylegających tkanek podskórnych.
Co jest natomiast dobre na stłuczenia? Na pewno zimne kompresy, a także rozgrzewające okłady, mające na celu przyspieszenie procesu wessania krwiaka. Bardzo ważnym środkiem, leczącym stłuczenia są wszelkiego rodzaju lecznicze maści – z kasztanowca, z żywokostu, a także wszelkiego rodzaju żele z altacetem. Istnieją tez domowe sposoby – należą do nich chociażby okłady z liści kapusty, z ziemniaka, a także ze świeżych liści majeranku i tymianku.
Jak więc widać, metod leczenia stłuczeń jest sporo. Gdy jednak ból się utrzymuje, nie warto zwlekać i należy bezzwłocznie odwiedzić lekarza.