kasza jaglana

Kasza jaglana jest produktem o którym nie tylko wiele osób słyszało, ale również mało kto jej nie próbował. Otrzymuje się ją z nasion prosa. Należy ona do produktów bezglutenowych, dlatego jest tak wyjątkowa pośród wszystkich zbóż. Kasza ta posiada bardzo mało skrobi, ale za to dużo białka, które jest łatwo przyswajalne. Wyróżnia się także dużą zawartością: cynku, żelaza i witamin z grupy B1, B2 oraz B6. Dodatkowo jest ona też produktem łatwostrawnym i nie zakwasza naszego organizmu. Poza tym pomaga ona w przywróceniu optymalnego Ph i ma właściwości prebiotyczne. Ważne jest to, że kasza jaglana nie uczula, ponieważ nie zawiera glutenu. O tym rodzaju kaszy powinny pomyśleć przede wszystkim osoby chorujące na celiakię oraz na niedokrwistość.

Ochrona serca

Kasza jaglana jest najlepszym produktem, który pomoże nam ochronić serce. Zawiera ona w sobie dużą dawkę magnezu i potasu. To one właśnie obniżają ciśnienie krwi oraz sprawiają, że ryzyko ataku serca lub zawału jest niższe. Dodatkowo jest to naturalny sposób na ochronę układu naczyniowo-sercowego, może więc poprawić jego funkcjonowanie.

kasza jaglana jakie ma wlasciwosci

Zapobieganie cukrzycy

Niestety obecnie cukrzyca jest bardzo poważnym schorzeniem. Choruje na nią coraz więcej osób. Kasza jaglana dzięki wysokiej ilości magnezu odgrywa ważną rolę w leczeniu cukrzycy. Magnez zwiększa efektywność receptorów insulinowych i glukozowych.

Regulacja poziomu cholesterolu

Jeśli chodzi o cholesterol to wielu się z nim zmaga, chociaż mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak on wpływa na nasz stan zdrowia. Aby nasze serce było zdrowe, jego poziom we krwi musi być optymalny. Kasza jaglana jest bogata w błonnik, więc obniża poziom złego cholesterolu (LDL) oraz podnosi poziom tego dobrego (HDL).

Oczyszczenie organizmu

Kasza jaglana oczyszcza również nasz organizm. Proso zawiera antyoksydanty, dlatego jest stosowane osłonowo przed wolnymi rodnikami, tymi które przyczyniają się do chorób nowotworowych. Dodatkowo substancję przeciwutleniające pomagają oczyścić nasz organizm z toksyn. Zwłaszcza tych, które znajdują się w nerkach i wątrobie.

Makroskładniki

Wystarczy jedna szklanka ugotowanej kaszy, aby dostarczyć naszemu organizmowi 207 kalorii, 2 g błonnika, 6g białka, 41g węglowodanów oraz 2g tłuszczu.

Można podawać ja na różne sposoby. Możemy ją ugotować na mleku na przykład z dodatkiem bakalii. Idealnie komponuje się też z mięsami, zupami i w zapiekankach. Warto jest więc włączyć ją do naszej codziennej diety, ponieważ wpływa ona bardzo pozytywnie na nasze zdrowie. Dodatkowo ma spore ma wartości odżywcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here