Jaki wybrać pad do komputera PC

Nie zawsze trzeba posiadać konsolę, by korzystać z gamepada. Niektóre modele są bowiem dostosowane do pracy na systemie Windows. Jak jednak wybrać odpowiednie pad pod siebie? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Czym jest gamepad?

Jest to dodatkowe akcesorium, które można podłączyć do komputera PC lub laptopa. Dzięki temu można poprawić jakość wirtualnej rozgrywki. Szczególnie jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za korzystaniem z klawiatury i myszki podczas gry. Pad może stać się dobrym zamiennikiem.

Podobnie jak klawiatura i mysz bazuje na komunikacji cyfrowej z komputerem. Poprzez klikanie przycisków i korzystanie z gałek przekazujemy do procesora konkretne instrukcje, które są potem przez niego interpretowane. Dzięki temu postać na ekranie się porusza i wykonuje konkretne czynności.

Gdy szukamy odpowiedniego pada pod PC, trzeba sprawdzać te, które zostały stworzone z myślą o komputerze lub takie pod konsole, które zachowują kompatybilność z PC. W przypadku gamepadów od Microsoftu i Sony mamy większą pewność, że będą dobrze działać z komputerem i laptopem.

Szukasz dobrej gry na PC, sprawdź na  TechPolska

Czym kierować się podczas zakupy gamepada do PC?

Osoby, które przepadają za rozgrywkami w wirtualnej rzeczywistości, przykładają wagę do wyboru idealnego pada. Od niego zależy to, czy rozgrywka będzie sprawiać prawdziwą przyjemność. Dlatego należy zwrócić uwagę na parę kwestii, zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego modelu.

Już na pierwszy rzut oka widać, że pady są w różnym kształcie. Nie jest to bez znaczenia, gdyż ta cecha pełni dosyć ważną rolę. Chodzi bowiem o to, by jak najlepiej dopasowywał się do dłoni i by umożliwiał przyjemna rozgrywkę nawet prze wiele godzin. Istotny jest tutaj tez rozkład przycisków i joysticków. To wszystko może wpływać na to, jak płynnie będzie przebiegać gra.

Kolejna kwestia jest sama wytrzymałość urządzenia. Powinno być wykonane z dobrej jakości materiałów, które będą wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne czy upadki. Dzięki temu nie będzie ulegał łatwo poważnym usterkom. Dlatego lepiej stawiać na pady z wyższej półki cenowej.

Istotna jest także integracja z PC. Można znaleźć dwa rodzaje padów:

  • Bezprzewodowy – jeśli potrzebujesz siedzieć dalej od monitora
  • Przewodowy – odpowiedni, gdy fotel i stanowisko gamingowe są blisko i nie ma potrzeby dalekiego odchodzenia od komputera

Na koniec wielu graczy zwraca uwagę na desing. Nie jest on istotny, jeśli chodzi o funkcjonalność urządzenia. Czasami jednak różne pady cechują się dodatkowymi, ciekawymi cechami, które mogą poprawić jakość rozgrywki. Poza tym dla niektórych wygląd i dopasowanie są po prostu ważne.

Jednak to wciąż nie wszystko. Ważne jest jeszcze, by pad dobrze działała z systemem operacyjnym, szczególnie z używanym obecnie Windows 10 i Windows 11. Może się bowiem zdarzyć, że zakupiony pad nie jest kompatybilny i nie będzie w pełni działał sprawnie.

Jaki gamepad kupić? Sprawdź na TechPolska

Jak podłączyć pada do PC?

W przypadku PS4 trzeba przygotować swój komputer do całej operacji. Konieczne jest zainstalowanie sterowników DirectX, biblioteki Microsoft_NET Framework 4. Dzięki temu możliwa będzie współpraca z systemem Windows 10. Dodatkowo w przypadku przewodowych padów należy też przygotować kabel USB.

Jeśli zadbamy o wszelkie kwestie sprzętowe i oprogramowania, to podłączenie kontrolera i korzystanie z niego będzie już o wiele prostsze. W razie problemów można skorzystać z pomocy aplikacji wspomagających przekazywanie informacji między procesorem a padem.

W przypadku Xbox 360 procedura wygląda w podobny sposób. Najpierw należy zainstalować konieczne sterowniki, a potem skorzystać z opcji wbudowanych w system Windows 10. Konieczne będzie włączenie modułu Bluetooth, wybranie pada, a potem przyciśnięcie przycisku głównego na gamepadzie. W ustawieniach wystarczy podłączyć pad do PC, sparować i zaczekać, aż proces się zakończy. Od tej pory można już uruchamiać ulubione gry i rozpoczynać rozgrywkę.

Podsumowanie

Korzystanie z pada przy rozgrywkach na komputerze czy laptopie nie musi być trudne. Samo podłączenie nie sprawia większych problemów. Konieczne jest zainstalowanie sterowników, a potem podłączenie pada do PC, po czym można rozpocząć rozgrywkę.

Istotne jest jednak dobranie odpowiedniego akcesoria, które nie tylko będzie kompatybilne z komputerem. Powinno posiadać odpowiedni kształt, być wytrzymałe i dobrze wyglądać. Wtedy korzystanie z pada będzie prawdziwą przyjemnością. Warto też przemyśleć kwestie integracji z PC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here