W jaki sposób ładować akumulator?

Dla niektórych kierowców, szczególnie tych poruszających się kilkunastoletnimi samochodami, ładowanie akumulatora jest nie lada problemem. Często rozładowuje się on zimą, powodując zmartwienie dla kierowcy i opóźniając jego przemieszczanie się. Niektórzy zlecają mechanikowi naładowanie akumulatora, jednak równie skutecznie można to zrobić samemu. W tym celu należy zachować jednak odpowiednie środki ostrożności oraz zaopatrzyć się w prostownik. Niestety często dochodzi do sytuacji, kiedy niedoświadczony kierowca doprowadza do wybuchu akumulatora. Jak długo ładować akumulator i robić to naprawdę skutecznie?

Powodów rozładowanego akumulatora może być kilka. Zostawiliśmy w samochodzie włączone światło? W takiej sytuacji akumulator potrzebuje więcej prądu, przez co podczas pobierania go może się rozładować. Niektóre akumulatory mają również tę wadę, że pobierają za dużo prądu podczas postoju. Chociaż w ciągu roku możemy nie zauważać tej wady, problemy pojawiają się najczęściej zimą, kiedy samochód po przekręceniu kluczyka nie może odpalić.

Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego prostownika. Najlepiej, aby jego poziom wynosił około 16 V. Jeśli moc będzie nieco mniejsza, ładowanie zabierze więcej czasu. Prostownik pozwoli nie tylko na włączenie samochodu, ale również na przedłużenie funkcjonowania akumulatora. Warto pamiętać, że odpowiedni prostownik powinien automatycznie przerwać ładowanie akumulatora w momencie, kiedy jest on już naładowany.

Kiedy już połączymy prostownik ze znakami „plus” i „minus” na akumulatorze, nasza kolejna czynność powinna ograniczyć się do czekania. Ze względów bezpieczeństwa, podczas ładowania należy bezwzględnie odsunąć się od akumulatora. Kiedy sprzęt będzie już naładowany, poinformuje o tym wskaźnik ładowania. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie przeładować akumulatora, co może skutkować kipieniem elektrolit. Z drugiej strony, jeśli nie naładujemy całkiem akumulatora, kolejnym razem może się on wcześniej rozładować.

Rozładowany akumulator może być prawdziwą zmorą kierowców. Jeśli jednak odpowiednio się do tego przygotujemy, w prostu i szybki sposób możemy przywrócić poprawne funkcjonowanie samochodu.

www.sfora.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here