Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim. Poprzedzone długim, czterdziestodniowym postem było świętem kończącym okres zimy i smutku i powitaniem wiosny. Po czterdziestu dniach postu pierwszym posiłkiem było śniadanie w Wielką Niedzielę spożywane po mszy rezurekcyjnej.
Dzisiaj Wielkanoc nie dla każdego ma wymiar religijny, ale świętem radości i wiosny jest na pewno, a śniadanie nadal pozostało posiłkiem najważniejszym. Z tego powodu warto już dziś zastanowić się, co podać na śniadanie wielkanocne i zrobić odpowiednie zakupy.
Najważniejsze miejsce na stole zająć powinna święconka. Z koszyka wyciągamy poświęcone dzień wcześniej produkty i dzielimy ja na małe kawałki. Na początku śniadania dzielimy się tymi produktami i składamy sobie życzenia. Jajka symbolizują życie, sól chroni przed grzechem i zepsuciem, mięso, wędliny oraz chleb mają nam zapewnić dostatek.
Święconka to tylko symbol i nie najemy się nią do syta. Na stole w tym dniu powinny znaleźć się głównie potrawy z jajek oraz mięsa. Jajka przygotować można na tysiące sposobów. Można podać je tylko z dodatkiem majonezu, ale także faszerowane różnymi dodatkami: szynka, łososiem, warzywami. Dobrym pomysłem są jajka zawijane w szynkę i zalane galaretką.
Mięsa podawane na śniadanie w Wielkanoc to głównie wędzone szynki oraz różne mięsa pieczone podawane na zimno z dodatkiem chrzanu lub sosu tatarskiego. Doskonałym pasującym do Wielkanocy daniem są sałatki oraz zupa chrzanowa lub żurek.
Nie ma Wielkanocy bez tradycyjnych wypieków – drożdżowe baby, serniki i słodkie mazurki podane z dodatkiem kawy powinny zakończyć wielkanocne śniadanie.