Krew w moczu to stan zwany hematurią. Zawsze stanowi powód do niepokoju oraz wymaga koniecznego badania ogólnego moczu. Prawidłowo krew w moczu jest nieobecna. Pojawienie się jej może wskazywać na stany zapalne, nowotwory układu moczowego lub urazy i choroby nerek. Czym dokładnie jest krwiomocz? Jakie są jego przyczyny? Czy istnieją czynniki powodujące to schorzenie? Jakie są objawy krwiomoczu? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/krew-w-moczu-przyczyny-krwiomoczu-diagnostyka-i-leczenie/
Krwiomocz – czym dokładnie jest?
Prawidłowo w moczu nie jest obecna krew. W moczu możliwa jest obecność jedynie niewielkich ilości krwinek czerwonych. Kiedy mocz badany jest pod mikroskopem, ilość erytrocytów nie przekracza trzech w polu widzenia. Z kolei w badaniu ogólnym przy pomocy testu paskowego nie jest wskazana obecność krwi. Kiedy mówimy o zjawisku krwiomoczu, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.
Jakie są przyczyny krwiomoczu?
Przyczynami obecności krwi w moczu są różne czynniki i obejmują:
- zakażenie pęcherza moczowego
- nerek lub prostaty
- urazy w obrębie układu moczowego
- intensywny wysiłek fizyczny
- wirusowe zapalenie wątroby
- endometriozę
- gorączkę
Warto zaznaczyć, że widoczne gołym okiem czerwone zabarwienie moczu nie zawsze oznacza krew. Możliwe jest wystąpienie czerwonej barwy moczu po spożyciu pokarmów zawierających barwnik czerwony. Do listy takich produktów zalicza się rabarbar, buraki, a także barwniki spożywcze.
Jakie są czynniki ryzyka powodujące krwiomocz?
Poważniejszymi czynnikami ryzyka powodujące krwiomocz to:
- rak pęcherza moczowego lub rak nerek
- śródmiąższowe zapalenie nerek
- kłębuszkowe zapalenie nerek
- zapalenie cewki moczowej
- zapalenie pęcherza moczowego lub prostaty
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- anemia sierpowata
- torbielowatość nerek
Jakie są objawy krwiomoczu?
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że krwiomocz nie jest chorobą, a jedynie objawem choroby. W przypadku tego schorzenia charakterystycznymi objawami jest czerwone zabarwienie moczu. Co więcej w przypadku krwiomoczu mogą pojawić się objawy chorób podstawowych. W przypadku infekcji dróg moczowych objawami będą uporczywości lub chęć oddawania moczu, ból i pieczenie podczas oddawania moczu i bardzo intensywny zapach moczu. Biegu odmiedniczkowego zapalenia nerek może pojawić się gorączka i bóle w dolnej części pleców, a z nowotworem nerek czy pęcherza moczowego i nie są związane przez długi czas towarzyszące objawy.
Zobacz też: http://www.dwakolory.pl/kamica-nerkowa-kiedy-powstaje-i-jakie-sa-jej-objawy/