Jak podpiąć zestaw satelitarny do telewizora? Niezbędne kable i przewody

0
931

Skompletowanie zestawu do oglądania telewizji jest niezwykle proste. Telewizor kupimy bowiem w co drugim sklepie z elektroniką, a montażem całego zestawu satelitarnego zajmują się dostawcy telewizji. W większości przypadków podpięcie odpowiednich kabli umożliwiających oglądanie ulubionych stacji również wchodzi w zakres montażu, jednak warto wiedzieć, co składa się na podstawowy zestaw kabli potrzebnych do uruchomienia telewizji. Jest to wiedza, która może przydać się przy wymianie dekodera lub telewizora. Oczywiście pominiemy podstawowe kable zasilające, które są oczywistym elementem każdego urządzenia elektronicznego.

Kabel antenowy do telewizora

Podstawowym przewodem do podłączenia zestawu satelitarnego i telewizora jest kabel antenowy. Odpowiada on za przesył sygnału cyfrowego między konwerterem a dekoderem satelitarnym, co jest niezbędne do odbioru telewizji. Przewód antenowy bardzo często ciągnie się przez wiele metrów czy to z innego pomieszczenia, czy też z dachu w przypadku braku innej możliwości zamocowania. Dlatego też powinien być dobrej jakości, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy jakość sygnału, który dociera do dekodera.

Jak podłączyć przewód antenowy?

Przewód antenowy posiada charakterystyczną końcówkę, która jest zwykle obecna w zestawie, jednak przy samodzielnym montażu lub potrzebie skrócenia kabla będziemy zmuszeni sami nałożyć złącze na kabel. Aby to zrobić, potrzebny będzie nożyk, którym ściągniemy izolację, po czym wywiniemy wewnętrzny ekran. Tak przygotowany przewód antenowy jest gotowy do nałożenia lub nakręcenia końcówek. Złącza są na tyle charakterystyczne, że bez problemu znajdziemy miejsce w naszym dekoderze, do którego należy podpiąć kabel antenowy biegnący od anteny.

Do czego służy kabel HDMI?

Kabel antenowy przesyła sygnał z konwertera do dekodera, lecz co dalej? Otóż tutaj sygnał ulega dekodowaniu i jest przesyłany dalej, czyli nareszcie do naszego telewizora lub innego odbiornika. Do tego jednak potrzebny jest kabel HDMI lub inny pozwalający na przesył sygnału video. Obecnie HDMI jest najpopularniejszym standardem i z jego pomocą podepniemy bardzo dużo urządzeń rozrywkowych w naszym domu takich jak komputer, konsole, odtwarzacze DVD czy też kina domowe. A skoro o tych ostatnich mowa, to być może przyda nam się także kabel głośnikowy. Kabel HDMI umożliwia co prawda przesył sygnału audio, jednak połączenie dekodera z telewizorem oznacza dźwięk z głośników wbudowanych w odbiornik. Jest to jednak najprostsze rozwiązanie, dzięki któremu za pomocą jednego kabla mamy zarówno obraz, jak i dźwięk z tunera.

Jaki kabel HDMI wybrać?

Niedawno powstała nowsza wersja standardu HDMI oznaczona numerkiem 2.1. Jej właściwości nie są jednak w pełni wykorzystywane i przy obecnych telewizorach i jakości nadawanych kanałów w zupełności wystarczy nam kabel HDMI 2.0. Warto tu jednak postawić na jakość wykonania oraz dobrać odpowiednią długość. Nie zaleca się korzystania z przewodów dłuższych niż 5 metrów, ponieważ mogą one mieć problem ze stabilnym przenoszeniem sygnału.

Kabel głośnikowy do kina domowego

Jeżeli mamy w domu zestaw kina domowego, to kabel HDMI nie wystarczy do podpięcia zestawu telewizji satelitarnej. Potrzebny będzie bowiem kabel głośnikowy, którym podepniemy głośniki do urządzenia i dalej do telewizora. W ten sposób będziemy mogli uzyskać dźwięk wysokiej jakości, jednak nie jest to oczywiście wymagane, ponieważ każdy odbiornik TV ma wbudowane głośniki. Tak więc kable głośnikowe przydadzą się jedynie wtedy, gdy potrzebujemy lepszego dźwięku niż ten oferowany przez telewizor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here