zwyrodnienie stawu biodrowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego dotyka najczęściej osoby po pięćdziesiątce. Cierpi na nią aż 80% osób po 75 roku życia. Objawia się palącym bólem ulokowanym w pachwinie, zwykle promieniującym do uda i kolana. Co jest jej przyczyną i czy da się jej uniknąć? Dowiedz się więcej na temat zwyrodnienia stawu biodrowego i poznaj sposoby radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością.

Czym jest zwyrodnienie stawu biodrowego?

Ból w obszarze stawu biodrowego, rozchodzący się w kierunku kolana oznacza, że mamy do czynienia z koksartrozą – chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego. W początkowej fazie choroby bolesność może wystąpić w stawie kolanowym, co jest wynikiem podrażnienia nerwu zasłonowego w biodrze. Kolejną oznaką tego schorzenia jest odrętwienie (po dłuższej bezczynności lub nocy) i ograniczenia ruchowe w obrębie stawu. Zdarzają się również przykurcze, zaniki mięśniowe (w obszarze uda i podudzia) oraz obrzęki. W badaniu radiologicznym wykrywane są narośla kostne (osteofity), torbiele, widać zanik chrząstki stawowej, która w koksartrozie ulega uszkodzeniu. Zadaniem chrząstki jest chronić kość: w wyniku zużycia nie może ona pełnić swojej funkcji, co powoduje urazy stawów.

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Koksartroza wiąże się z procesami autodestrukcji organizmu w wyniku starzenia. Jej powstawaniu sprzyjają jednak pewne uwarunkowania jak skłonności genetyczne, otyłość, problemy hormonalne czy zaburzony balans mięśniowo-szkieletowy. Przyczyną pojawienia się choroby często są urazy w ramach stawu biodrowego. Do stłuczenia chrząstki mogą doprowadzić nawet niewielkie stłuczenia, dlatego nie należy ich bagatelizować. Jeżeli odczuwamy ból, powinniśmy udać się do lekarza – diagnozę postawi ortopeda. Warszawa to miasto, w którym można znaleźć wielu wysokiej klasy specjalistów tej dziedziny.

Na koksartrozę szczególnie narażeni są

  • pasjonaci sportów wyczynowych,
  • prowadzący siedzący tryb życia,
  • ciężko pracujący fizycznie,
  • chorzy na reumatyzm.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Chorobę leczy się poprzez fizjoterapię, wspomagając rehabilitację farmakologicznie. Stosowane są głównie niesterydowe leki przeciwzapalne. Z bardziej nowoczesnych metod wykorzystywana jest terapia komórkami macierzystymi. W ostatecznych przypadkach zaleca się endoprotezę stawu biodrowego, ale na operację trzeba zwykle długo czekać.

Chcąc uniknąć zwyrodnienia stawu biodrowego, powinniśmy uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną. Polecane sporty to jazda na rowerze, pływanie, nordic walking i narciarstwo biegowe. Należy także zdrowo się odżywiać, a w przypadku nadwagi – obniżyć masę ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here