Jak długo gotować bób?

Na pytanie, jak długo gotować bób, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, po co go gotujemy i jakie są preferencje osoby, która go przyrządza. Ważne jest, że to warzywo dostarcza organizmowi wielu cennych składników odżywczych i całodobowe zapotrzebowanie na wiele witamin. Ta informacja ma znaczenie szczególnie dla osób nie jedzących mięsa np. dla wegetarian i wegan. Bób możemy gotować na kilka sposobów: gotujemy go na parze, w wodzie i w mikrofalówce. Generalnie należy przed gotowaniem zamoczyć bób w gorącej wodzie, co pozbawi warzywo właściwości wzdymających. Następnie odlewamy wodę, która wystygła i nalewamy drugą porcję, tą w której będziemy gotowali bób. Wodę należy posolić, co pozwoli podkreślić walory smakowe warzywa i nalać tyle żeby zachować proporcję 2:1. Czyli na jedną porcję bobu dwie porcje wody.
Gdy już wiemy, ile bobu chcemy ugotować i ile wody wlać do garnka, to zależnie od upodobań gotujemy bób od 15 do 20 minut. Jeśli chcemy żeby był al dente, gotujemy krócej, jeśli chcemy z niego zrobić puree możemy gotować dłużej. Gotowy do spożycia bób będzie miał lekko pomarszczoną skórkę. Dla podkreślenia walorów smakowych można do gotującego się bobu dodać przyprawy. Są smakosze, którzy preferują bób z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego, i są osoby, które do gotującego się bobu dodają odrobinę cukru.
A gdy już w drodze wielu prób znajdziemy swój sposób i odpowiedź na pytanie jak długo gotować bób, wtedy możemy zrobić drugi krok w poznawaniu walorów tego warzywa. Odpowiednio ugotowany bób możemy przyrządzić z rozdrobnionym ząbkiem czosnku i odrobiną masła, albo oblać masełkiem z podsmażoną bułką tartą. Kwestia czy bób zjadać ze skórką, czy bez jest już kwestią indywidualnych preferencji smakosza. Jednak osobom, które mają wrażliwy żołądek i problemy trawienne warto polecić bób bez skórki i z odrobiną kminku. Ten zapewni nie tylko lepsze trawienie, ale i bardzo specyficzny smak przyrządzanych z bobu potraw. Mając na uwadze walory zdrowotne i smakowe tej rośliny strączkowej warto pamiętać o dodaniu jej do swojego jadłospisu.

www.zieloni2004.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here