Co należy wiedzieć przed założeniem akwarium morskiego

Akwarium to bardzo piękny element ozdobny do domu. Pozwala cieszyć oczy uspokajającą wodą, kolorowymi rybkami i zieloną roślinnością. Jest miniaturowym elementem wodnej przestrzeni w domu, który może stać się wielkim hobby. Jednym z rodzajów akwariów jest akwarium morskie. Jeśli planujesz jego założenie, powinieneś jednak co nieco o nim wiedzieć.

Typ akwarium morskiego

Aby mówić o akwariach morskich, należy przede wszystkim zastanowić się, jakie ich typy możemy wyróżnić. W przeciwieństwie do przekonań wielu osób, nie musi to być bowiem akwarium z rybkami – choć oczywiście może.

  • Pierwszy typ to właśnie akwarium “fish only”, w którym nie występują koralowce. To stanowczo ułatwia założenie akwarium, ponieważ do jego przygotowania nie są wymagane nadzwyczajne elementy. Co więcej, nie musimy martwić się o to, że rybki zjedzą koralowce. W efekcie możemy je wybrać po prostu według upodobań, dopasowując do siebie pod względem wzajemnych oddziaływań.
  • Drugim typem jest akwarium z koralowcami miękkimi i rogowymi. Ich ważną zaletą są stosunkowo niskie wymagania, które sprawiają, że nawet początkujący sobie z nimi poradzą. Ważną cechą tych koralowców jest stosunkowo niewielka ilość miejsca, jakiego potrzebują. Dzięki temu z łatwością można je umieścić nawet w gotowym, prostym zestawie akwarystycznym. Można do nich wprowadzić kilka małych, nieinwazyjnych rybek czy krewetkę.
  • Kolejny typ to akwarium z koralowcami twardymi. W tym przypadku potrzebna będzie jednak duża przestrzeń, ponieważ domowa rafa koralowa potrzebuje miejsca. Miejmy w pamięci wspaniałość i ogrom rzeczywistych raf koralowych – i choć nie osiągniemy takich rozmiarów, nie możemy też zbudować akwarium z koralowcami twardymi w zbiorniku dla krewetki.
  • Akwarium z koralowcami niefotosyntetyzującymi to największe wyzwanie dla hodowców, które wymaga nie tylko odpowiedniej wielkości zbiornika, ale też bardzo dobrego filtrowania. W takim akwarium jest stosunkowo duży przyrost produktów przemiany materii, więc jego regularne czyszczenie to podstawa. Z kolei zwierzęta te nie mają dużych wymagań pod względem światła.

Wybieramy zestaw akwariowy

Jeśli jesteś osobą początkującą, twoje pierwsze akwarium morskie może opierać się o niewielki zestaw akwariowy typu Nanoreef Duo, w którym będziesz z powodzeniem hodował koralowce miękkie, małe rybki morskie oraz krewetki. Zestaw posiada objętość 49 litrów i jest bardzo efektowny, między innymi dzięki ciekawej szybie nakrywowej, dostosowanej do filtra kaskadowego, dołączonego do zestawu.

W zestawie znalazła się lampa LEDDY SLIM DUO MARINE&ACTINIC, która połową diod (Marine) emituje silne, białe światło o temperaturze 10000 K, dobrze służące rozwojowi koralowców. Druga połowa diod (Actinic) emituje z kolei światło o temperaturze 20000 K, które wspaniale podkreśla kolory koralowców.

Żywa skała

Oprócz podstawowego wyposażenia, w akwarium morskim powinna znaleźć się żywa skała, czyli miejsce, które będziemy obsadzać koralowcami. Jest ona także podstawą filtracji biologicznej, ponieważ jej porowata struktura zapewnia miejsce do rozwoju bakterii. Warto przy tym pamiętać, że powinna być w pełni bezpieczna, odgazowana i stosunkowo lekka, aby sprawdzała się idealnie. Najlepiej, jeśli jej masa będzie stanowiła około 10% masy wody w zbiorniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here