Czym jest i na czym polega dystrybucja surowców kosmetycznych?

0
Czym jest i na czym polega dystrybucja surowców kosmetycznych?

Branża kosmetyczna wciąż rośnie w siłę. Opracowywanie nowych kosmetyków wiąże się z koniecznością pozyskiwania surowców chemicznych. Ich dystrybucja jest zatem bardzo ważnym ogniwem w procesie produkcji. Produkcja kosmetyków jest procesem bardzo złożonym i wiąże się z nieustannym pozyskiwaniem surowców kosmetycznych. Rozpoczyna się od wstępnej koncepcji, a kończy na ściśle określonej recepturze. W praktyce oznacza to, że potrzeba wielu substancji chemicznych, aby powstał finalny produkt. Rola dystrybutorów surowców jest zatem nieoceniona.

Atrakcyjność rynku kosmetycznego

Wytwarzanie chemikaliów konsumpcyjnych jest jednym z najszybciej rosnących obszarów krajowego sektora chemicznego. Produkcja chemii konsumpcyjnej i kosmetyków wciąż wzrasta, co odpowiada postępującemu popytowi na te produkty. Współczesny styl życia, jak i panujące trendy powodują, że to branża kosmetyczna staje się coraz silniejszym graczem na rynku. Wciąż pojawiają się nowe specyfiki, rozszerzają się także grupy docelowe konsumentów, którzy mają sprecyzowane wymagania, a to oznacza konieczność nieustającej i coraz bardziej wyspecjalizowanej produkcji.

Dystrybucja surowców kosmetycznych

Proces rozprowadzania surowców kosmetycznych stanowi ważny element szerszego sektora dystrybucji materiałów chemicznych. Z perspektywy dystrybutorów surowców taka działalność rokuje obiecująco, ponieważ wciąż powstaje coraz więcej firm zajmujących się produkcją kosmetyków. Są to zarówno wielkie koncerny działające na dużą skalę, jak i mniejsze przedsiębiorstwa, trudniące się produkcją lokalnych produktów.

Rola dystrybutorów

Dystrybutorzy surowców kosmetycznych pośredniczą pomiędzy wytwórcami półproduktów chemicznych a wytwórcami finalnych produktów, czyli kosmetyków gotowych do sprzedaży. Relacje pomiędzy wspomnianymi dwoma ogniwami procesu bardzo rzadko mają charakter bezpośredni. Rola dystrybutorów, pełniących funkcję pośrednika, jest zatem znacząca. Wytwórcy surowców korzystają z usług pośredników, ponieważ ich rozbudowana sieć dystrybucji pozwala na dotarcie również do tych mniejszych producentów chemikaliów konsumpcyjnych. Niejednokrotnie zdarza się, że dystrybutorzy są pomocni w pozyskiwaniu materiałów z zagranicy. Jednego z nich znajdziesz pod tym linkiem http://oqema.pl/. Importują brakujące surowce spoza kraju, dbając jednocześnie o logistykę całego procesu. Jest to zdecydowanie korzystna sytuacja dla dystrybutorów, bowiem producenci są niejako zmuszeni zaopatrywać się w tego typu materiały u swoich importerów.

Jakich surowców potrzebują producenci kosmetyków?

Proces produkcji kosmetyków wymaga dużego zaplecza surowców. Można wymienić kilka najważniejszych grup produktów, które są niezbędne w procesie wytwarzania. Są to np. konserwanty, związki powierzchniowo czynne, emulgatory, emolienty, barwniki, silikony, filtry UV, oleje naturalne i wiele innych. Na dostawcach spoczywa odpowiedzialność bycia gwarantem jakości dostarczanych substancji.

Najnowsze trendy w dystrybucji surowców kosmetycznych

Coraz większą popularność zyskują kosmetyki ekologiczne i naturalne, których proces produkcji jest przyjazny dla środowiska. Dystrybucja surowców kosmetycznych powinna się więc wpisywać w ten globalnie panujący trend. W praktyce przejawia się to chociażby w rozprowadzaniu produktów roślinnych pochodzących z ekologicznych upraw czy też redukowaniu dystrybucji konserwantów. Podążanie za najnowszymi tendencjami oznacza powodzenie na ostatnim etapie cyklu życia produktu. Jego przejawem jest satysfakcja klienta z wybranego produktu i ponowny jego zakup.

Manekiny sklepowe, wystawowe i krawieckie – sprawdź dostępne warianty

0
Manekiny sklepowe, wystawowe i krawieckie – sprawdź dostępne warianty

Manekiny to przedmioty, które służą do prezentacji różnych części garderoby. Specjalne modele sprawdzają się również przy jej tworzeniu. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne kategorie kukieł, które są dostępne na rynku.

Manekiny sklepowe i wystawowe

Manekiny sklepowe jak i wystawowe służą do prezentowania odzieży, a także zachęcania potencjalnego klienta do dokonania zakupów. Umieszczona na nich garderoba tworzy zazwyczaj spójną całość pokazuje odwiedzającemu punkt handlowy jak mógłby w takim zestawieniu wyglądać. Co odróżnia te dwa manekiny? Te umieszczane na wystawach są zazwyczaj modelami całopostaciowymi – realistycznymi (mocno nawiązującymi do sylwetki człowieka), stylizowanymi (np. na jakąś epokę), abstrakcyjnymi (brak głowy lub np. w kształcie jaja, błyszczący materiał pokrycia lub w nietypowym kolorze) lub specjalnymi. Z kolei manekiny, które znajdują się we wnętrzu to torsy lub ekspozytory. Ma to oczywiście związek z powierzchnią sklepu, która rzadko może sobie pozwolić na wstawienie manekina takiego jak na wystawie. Warto zaznaczyć, że wymienione wcześniej manekiny specjalne również mają swój podział. Do nich zaliczają się warianty takie jak np.: giętkie, sportowe, plus size, czy ciążowe. Są to bardzo ciekawe rozwiązania, które pozwalają dobrze wyeksponować zastosowanie odzieży.

Manekiny krawieckie 

Manekiny krawieckie to modele, które można spotkać zarówno w domowych punktach krawieckich jak i firmach zajmujących się projektowaniem i tworzeniem odzieży. Kukły są bardzo funkcjonalne przez co cieszą się niezwykłą popularnością. Jeśli komuś wydawało się, że istnieje tylko jeden model manekina krawieckiego, a może nawet że jest to ten sam, który można spotkać w sklepie to był w dużym błędzie. Od razu można to sprawdzić wchodząc na stronę https://my-mannequins.pl/ gdzie znajduje się wiele rodzai kukieł. Te krawieckie dzielą się na styropianowe, drewniane, także regulowane. Te trzy kategorie są najbardziej popularne, a także najłatwiej dostępne. Stosuje się je tak do tworzenia nowych elementów garderoby z płachty materiału jak i przerabiania już stworzonej odzieży. Na nich także pokazywane są efekty pracy krawca np. w jego punkcie usługowym. Popularność takich rozwiązań nie powinna dziwić, ponieważ są to bardzo przydatne przedmioty. Przede wszystkim znacznie ułatwiają one prace rzemieślnika. Nie ma także wątpliwości, że wpływają one na postrzeganie danego usługodawcy, Mianowicie znacznie podnoszą jego standard w oczach klientów.

Sentymentalne dodatki, które warto podarować z okazji Chrztu

0
Sentymentalne dodatki, które warto podarować z okazji Chrztu

Chrzest jest doniosłym wydarzeniem w życiu najbliższej rodziny dziecka, wszak samo dziecko nie zdaje sobie jeszcze sprawy z uczestnictwa w tej uroczystości, a już na pewno jej nie pamięta. Zatem prezenty kupuje się z myślą o dziecku, ale także o rodzicach, którzy chcą zachować ten moment w swojej pamięci jak najlepiej. Co zatem podarować, aby było sentymentalnie i z klasą? Czy ramki na Chrzest są dobrym pomysłem?

Jak wybrać odpowiedni zapach?

0
Jak wybrać odpowiedni zapach?

W filmowej opowieści o poszukiwaniu zapachu miłości opętany obsesją genialny perfumiarz zmienia się w mordercę. Współcześni perfumiarze bohatera „Pachnidła” przypominają tylko w jednym – pragnąc zaspokoić wciąż rosnące zapotrzebowanie na nowe zapachy, marzą o stworzeniu kompozycji ponadczasowej – superperfum, które zniewolą zmysły milionów mieszkańców planety.

Pakiet usług depilacji uzupełniony dodatkowymi zabiegami

0
Pakiet usług depilacji uzupełniony dodatkowymi zabiegami

Idealnie gładka skóra jest marzeniem każdej kobiety. Decydując się na depilację, najlepiej wybrać metodę zapewniającą największą efektywność. Korzystając z usług dobrego salonu, warto przy okazji zdecydować się na inne zabiegi upiększające.

Generalny remont czy nowe meble? Jak odświeżyć wygląd mieszkania?

0
Generalny remont czy nowe meble? Jak odświeżyć wygląd mieszkania?

Nadanie wnętrzom nowego, modnego charakteru możliwe jest na trzy sposoby. Pierwszym jest generalny remont, który zakłada nie tylko wymianę mebli, ale również malowanie ścian, a w niektórych przypadkach nawet nową podłogę. Drugą, tańszą możliwością, jest wyłącznie wymiana mebli. Wystarczy wybrać odpowiednie modele by mieszkanie zyskało świeży wygląd. Ostatnią, najtańszą opcją jest wymiana dodatków, które mogą mieć duży wpływ na aranżację wnętrza.

Ekokominki, Biokominki

0
Ekokominki, Biokominki

Najważniejsze cechy bio kominków

Nowoczesna technologia pozwala chronić źródło ciepła i energii dla wszystkich mieszkańców domu, biura, kawiarni, restauracji itp. Biokominki, są łatwe w utrzymaniu, mobilne i całkowicie bezpieczne. Używane biopaliwo z biologicznego alkoholu jest całkowicie przyjazne dla środowiska i bezpieczne. Do produkcji wykorzystywane są najnowocześniejsze i wysokiej, jakości materiały. Pragnąc udekorować wnętrze, dodać ciepła i komfortu wystarczy wybrać kominki eko bez dymu i komina z prawdziwym ogniem na żywo.

Najważniejsze cechy bio kominków

Biokominki są produkowane według nowoczesnych technologii zgodnie ze starymi tradycjami. Mogą być wykonane z różnych materiałów: granitu, marmuru, stali, ale najczęściej powstają z MDF i stali malowanej proszkowo. Cena kominków eko jest taka, że każdy może pozwolić sobie na ich zakup a potem usiąść na fotelu i cieszyć się z posiadania żywego ognia. Bio kominki są opatentowane i stanowią absolutnie globalną innowację.

Ostateczną innowacją jest komora spalania i zastosowane biopaliwo. Komorę spalania można również wykorzystać do doposażenia istniejącego kominka lub do stworzenia własnego, indywidualnego kominka. Ceny stojących bio kominków wahają się od 1000 do 2200 złotych, natomiast kominki wiszące od 300 do 1600 złotych.

Korzyści z posiadania w pomieszczeniu kominka eko

Każdy, kto kupuje biokominek, staje się właścicielem nie tylko stylowej i ekskluzywnej dekoracji swojego salonu lub sypialni, ale o każdej porze roku ma przytulną, ciepłą atmosferę. Niezależnie od tego, czy jest to spotkanie z przyjaciółmi, romantyczna kolacja we dwoje, czy pragnienie odwrócenia uwagi od codziennego życia, żywy płomień będzie służył w każdej sytuacji, jako źródło pozytywnej energii.

Na kominku jest miejsce na efektowne oświetlenie, ulubione pamiątki. Portal kominkowy od projektanta ma również swoje tajemnice. Niedrogie bio kominki w portalach MDF i przenośnych ogniskach pomogą powtórzyć ten pomysł. Kominek eko składa się z wkładu chłonnego, który znajduje się w biowkładce, dzięki czemu użytkownik może bezpiecznie z niego korzystać. Nie dojdzie do wylania paliwa bez względu na pozycję pojemnika, który produkowany jest ze stali nierdzewnej.

Zalety bio kominków

Nowoczesne urządzenia zapewniające komfort w domu mają kilka zalet, które sprawiają, że użytkownicy zakochają się w nich raz na zawsze:

  • Mobilność. Rozmiar bio kominków różni się w zależności od ich rodzaju, ale w większości są to lekkie, kompaktowe i ruchome urządzenia. Aby stworzyć klasyczne wnętrza, można kupić kominki eko o imponujących wymiarach, nadając poczucie luksusu.
  • Wszechstronność. Kominki we wnętrzu salonu to nie jedyna opcja. W sypialni, biurze bio kominek będzie wyglądał równie ekologiczne. Możliwość wyboru dla różnych stylów w ustawieniu pokoju.
  • Bezpieczeństwo i przyjazność dla środowiska. W bio kominku łatwo jest wzniecić i ugasić ogień. Wiele modeli ma funkcję gaszenia płomienia. Wygoda obsługi, która nie wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności. Aby zainstalować bio kominek we wnętrzu mieszkania, nie jest wymagana dostępność zezwoleń z inspekcji pożarowej.

Bio kominki ścienne i wbudowane

Jak wybrać bio kominek, aby ozdobił wnętrze i jednocześnie dobrze spełniał swoją funkcję? Projektanci wnętrz często zalecają zakup bio kominka ściennego, który świetnie wygląda, jako kluczowy element wnętrza. Na tych ścianach, gdzie nie ma żadnych innych ozdobnych detali, można skorzystać z podwieszanego bio kominka. W małych i przytulnych pokojach, jak również w dużych pokojach, idealny jest kominek wbudowany w ścianę.

Wbudowane modele bio kominków są wygodne, ponieważ można je łatwo zainstalować w istniejącej niszy. Są bardzo łatwe w użyciu. Wybierając tę opcję, należy jednak zadbać o wentylację w pomieszczeniu, biokominki wbudowane w ścianę mają trudności z dostępem do powietrza. W sklepach znajdują się modele kominków osadzone w portalu. Różnią się rozmiarem, stylem, kolorami.

Zasada działania kominka eko

Zastosowanie biopaliw i nowoczesnych materiałów pozwoliło na zastosowanie bio kominków, w których wcześniej nie można było użyć prawdziwego ognia. Podstawowa zasada działania bio kominka to pojemnik na biopaliwo do kominka ze stali lub sztucznego kamienia. Do palnika wlewane jest specjalne paliwo, które zapala się, gdy właściciele pragną delektować się jasnym płomieniem.

Korzystanie z kominków w mieszkaniach stało się możliwe tylko dzięki pojawieniu się specjalnego paliwa: bioetanolu. Jest wykonany z naturalnych surowców, podczas spalania nie ma sadzy, iskier i prawie żadnego zapachu. Ze względu na unikalne właściwości nowego paliwa, bio kominki nie potrzebują komina. Umożliwiło to zbudowanie najbardziej niesamowitych modeli, ponadto kolorystyka tych produktów umożliwia na wkomponowanie ich w każdą aranżację wnętrza.

Oprócz jednostki paliwowej wszystkie pozostałe części kominka to rama i wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne. W przypadku bio kominka naściennego, będzie on miał płaską powierzchnię, która pozwala powiesić go swobodnie na ścianie. Nie trzeba się obawiać kupowania wbudowanych bio kominków do mieszkania, ponieważ wszystkie spełniają wymagania bezpieczne w ochronie przeciwpożarowej, ponieważ są wykonane z niepalnych materiałów, które nie akumulują ciepła.

Bio kominki wolnostojące

Kominki eko tworzą spokojną i komfortową atmosferę we wnętrzu. Instalacja prawdziwego kominka opalanego drewnem w domu jest bardzo skomplikowanym i kosztownym procesem, a instalacja w budynkach mieszkalnych jest niemożliwa. Bio kominki stojące do mieszkania to optymalne rozwiązanie, jest to urządzenie przyjazne dla środowiska, które na zewnątrz nie różni się od kominków drewnianych.

Główne zalety takich urządzeń:

  • Bezpieczeństwo
  • Kompaktowa konstrukcja
  • Nie ma potrzeby stosowania kominów i drewna opałowego
  • Bez zapachu, dymu i sadzy
  • Oryginalne i różne modele
  • Łatwość instalacji
  • Wygoda w obsłudze.

Za pomocą bio kominka można rozdzielić przestrzeń w pomieszczeniu Wielu projektantów zaleca stosowanie dużych bio kominków, jako granicy między kuchnią a salonem. Taki kominek może być wyspą pośrodku kuchni. W produkcji modeli ze szklanymi przegrodami stosuje się szkło ognioodporne. Dlatego takie urządzenia są całkowicie bezpieczne w domach. Ponadto szklane kominki eko łączą się z różnymi stylami wnętrz, co może być efektownym akcentem w pomieszczeniu. Wizualnie zwiększają przestrzeń i nadają pomieszczeniu elegancji.

Oszczędność czasu i znakomite efekty. Zalety makijażu permanentnego

0
Oszczędność czasu i znakomite efekty. Zalety makijażu permanentnego

Chciałabyś co dzień wyglądać pięknie. Mieć modnie podkreślone brwi i wyeksponowane rzęsy. Chciałabyś przykuwać wzrok nienagannym wyglądem i po prostu czuć się pewnie we własnym ciele. Ale jest problem – jesteś kobietą zabieganą i nie zawsze masz czas na poranny makijaż. Albo po prostu nie lubisz poświęcać tyle czasu na malowanie. Jest na to sposób! Jaki? Sposobem jest makijaż permanentny! Poznaj zalety makijażu na stałe i ciesz się zawsze świeżym wyglądem.

Środek na wesele

0
Środek na wesele

Wesele to niezwykle pozytywna i wesoła uroczystość, na której, jak sama nazwa mówi, weselny się para młoda z powodu ich szczęścia i życzymy im wszystkiego dobrego na nowej drodze życia. Na wesele zazwyczaj idziemy z partnerem i bardzo się stroimy, ponieważ tego wymaga uroczystość. Robimy piękne fryzury i makijaże oraz ubieramy się bardzo ładnie, jak wymaga tego okazja. Wesela zazwyczaj organizowane są w miesiące ciepłe, a to daje nam większe możliwości ubrania się ładnie. Jak się ubrać na wesele?

Strój zależy tutaj od osoby, która go ubiera. Jeżeli chodzi o mężczyzn małych panów to tutaj bardzo uniwersalnym i ponadczasowym rozwiązaniem jest garnitur. Może on być klasyczny czarny, grafitowy lub granatowy lub utrzymany w jasnych barwach, nawet w beżach. Do tego wyprasowana koszula. Nie ma żadnych standardów modowych do tego, czy na wesele ubieramy krawat czy muchę. Jeżeli chcemy wyglądać uroczo to krawat lub mucha mogą być dobrane pod kolor stylizacji naszej partnerki. Nie jest to żadne modowe fax paus. Jeżeli chodzi o chłopców to mogą mieć oni muchę lub krawat w kolorze stylizacji mamy lub mieć muchę w wymyślne wzory, jeżeli chcą.
Do tego ubieramy elegancki, najlepiej skórzane buty. Nie wolno ubierać adidasów, jest to bardzo nieestetyczne i psuje całą stylizację.

Jeżeli chodzi o panie o dziewczynki to mają one szerokie pole do popisu. Generalnie obowiązuje taka zasada, że unikamy ubierania białych sukienek, ponieważ kolor ten jest przeznaczony tego wieczoru tylko i wyłącznie dla panny młodej. Nie wolno też ubierać czarnych sukienek, ponieważ kolor czarny kojarzy się z żałobą i pogrzebem, a tu okazja jest zdecydowanie inna.

Ubierając się na wesele musimy się wykazać przede wszystkim dobrym gustem i klasą. Na wesele nie ubieramy się jak na imprezę do klubu. Odpadają tu wszystkie wyzywające stroje – krótkie sukienki mini i głębokie dekolty, ponieważ jest to po prostu niesmaczne. Dodatkowo pamiętajmy, że przed weselem jest uroczystość w kościele, na którą taka pani nie powinna zostać wpuszczona.

Na weselu dobrze widziane są sukienki w różnych kolorach, zarówno intensywnych jak i pastelowych. Kolor możemy wybrać i dostosować do swojej urody i swojego widzimisię. Jeżeli para młoda zażyczy sobie od gości jakiś kolorystyczny akcent to powinniśmy się do tego dostosować.

Dla dziewczynek najlepsze będę sukienki co najmniej do kolan lub do połowy łydki, tak by dziewczynki mogły czuć się komfortowo i bez przeszkód skakać i wygłupiać się.

Dla młodych kobiet świetne są już zielonki do połowy uda, ale sprawdzą się także sukienki do ziemi.

Jeżeli w naszej sukience mamy odkryte ramiona lub plecy to warto pomyśleć o jakiś sweterku, bokserki lub futerku do okrycia się, nie tylko na czas uroczystości w kościele ale również później, podczas imprezy, gdy po tańcu siadamy do stołu, a klimatyzacja działa.

Pięknie na weselu do sukienki pasują buty na obcasie, korę dodatkowo podkreślają zgrabne nogi. Warto jednak dodatkowo wziąć buty na przebranie, kiedy nogi nam się zmęczą po tańcu.

www.zespolnapiecia.pl

Suplementy diety na odchudzanie

0
Suplementy diety na odchudzanie

Mnóstwo osób cierpi z powodu nadwagi albo nawet otyłości. Niektórzy są skrajnie otyli, co prowadzi do kalectwa i braku możliwości normalnego funkcjonowania. Doprowadzenie do takiego stanu może mieć wiele powodów. Łatwo jest nam oceniać takich ludzi. Tak naprawdę nic jednak nie wiemy o ich życiu. To jak wyglądają ludzie ma kluczowy wpływ na ich życie.

Nasz wygląd jest również kluczowym składnikiem samooceny, szczególnie w wypadku kobiet, jest to bardzo ważny czynnik, który może dodawać pewności siebie lub jej odejmować. Niektórzy zastanawiają się, czy mogą im pomóc tabletki na odchudzanie Allegro oferuje dużo takich produktów, w przystępnych cenach. Oczywiście trzeba podchodzić do nich z daleko idącą czujnością. Znacznie lepiej jest prowadzić zdrowy tryb życia, jeść bogate w składniki odżywcze śniadania, jeść dużo warzyw, owoców i wprowadzić do twojej diety oleje, a wtedy nasza sylwetka nie tylko będzie atrakcyjna, ale cały nasz organizm będzie dobrze funkcjonował.

Nasz wygląd przekłada się również na nasze samopoczucie psychiczne. Jeśli komuś uda się schudnąć czuje, że sprawuje kontrolę nad swoim życiem. Może być to bardzo motywujące i determinujące do dalszego działania. Jednak nie każdemu odchudzanie przychodzi łatwo, można z całą pewnością powiedzieć, że dla większości osób jest to wyzwanie, w którym muszą się wspomagać suplementami diety, ćwiczeniami, wyrzeczeniami oraz wsparciem innych. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejsze jest to, co my sami o sobie myślimy i to, jak sami pracujemy z własnym ciałem. To my musimy mieć odpowiednią do tego determinację, a nie polegać na innych. Oczywiście bliscy mają tutaj do odegrania dużą rolę, jednak chodzi o to, żeby wspierali oni osoby z problemem w taki sposób, jaki jest adekwatny dla jej osobowości. Niektórzy potrzebują mocniejszych bodźców, a inni delikatnego zapewnienia, że zawsze będziemy ich kochać mimo tego, jak wyglądają.

Używanie tabletek na odchudzanie może wywołać skutki uboczne, dlatego dobrze jest czytać skład, jeśli już decydujemy się na ich używanie. Najlepiej robić to z rozwagą i konsultować z lekarzem. Najlepsze efekty daje świetne odżywianie, w którym unikamy słodyczy, nasyconych kwasów tłuszczowych, produktów bogatych w cukier. Trzeba nauczyć się samodzielnie przygotowywać posiłki ze świeżych warzyw i owoców jest to bardzo dobre rozwiązanie, które przynosi liczne korzyści jest też ekonomiczne, ponieważ kupowanie produktów, które musimy poddać jakiejś obróbce termicznej jest tańsze. Kalafiory, brokuły, szpinak to produkty, które są w bardzo przystępnych cenach. Nie oznacza to, że musimy się ograniczać tylko do nich.

Warto wprowadzić do swojego jadłospisu kaszę. Trzeba przyznać, że dla niektórych może być to spora trudność, dlatego warto odnaleźć w sobie motywację, która pozwoli nam uzyskać piękną sylwetkę i wyglądać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Poczujemy wtedy się dobrze pod względem psychicznym. Przyniesie nam to mnóstwo korzyści najlepiej jest nie chudnąć zbyt gwałtownie, ale wystarczy 3 kg miesięcznie.

www.abczdrowia.com.pl

ZOBACZ TEŻ